• © Vilniaus universitetas, 2002-2023
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2023
  • © Latvijos universitetas, 2002-2023

PELNO MOKESČIO POVEIKIS PAJAMŲ PASKIRSTYMO REGULIAVIMUI REMIANTIS BENDRĄJA PUSIAUSVYRA
Baofeng Li, Wenjing Lyu, Tigui Chen

SANTRAUKA:  Įmonių pajamų mokestis yra svarbiausias tiesioginis mokestis Kinijoje ir pagrindinis pajamų paskirstymo reguliavimo veiksnys. Tačiau įmonių pajamų mokesčio poveikis pajamų paskirstymo reguliavimui, remiantis bendrąja pusiausvyra, vis dar nėra ištirtas. Siekiant ištirti pelno mokesčio poveikį gyventojų pajamų pasiskirstymui buvo sudarytas mokesčių apskaičiuojamos bendrosios pusiausvyros (angl. CGE) modelis ir, remiantis keturiais pastarąjį dešimtmetį paskelbtais Kinijos sąnaudų statistiniais duomenimis, sudaryta socialinės apskaitos matrica (angl. SAM). Pelno mokesčio poveikis reguliuojant gyventojų pajamų pasiskirstymą buvo visapusiškai išmatuotas ir palygintas pajamų ir vartojimo poveikio požiūriu. Rezultatai rodo, kad: (1) kaimo gyventojams pelno mokesčio įvedimas didina pajamų atotrūkį dėl pajamų poveikio ir mažina pajamų atotrūkį dėl vartojimo ir bendro poveikio; (2) miesto gyventojams pelno mokesčio įvedimas mažina pajamų atotrūkį ir dėl pajamų, ir dėl vartojimo poveikio; (3) šalies gyventojams pelno mokesčio įvedimas didina pajamų atotrūkį ir dėl pajamų, ir dėl bendro poveikio, bet mažina pajamų atotrūkį dėl vartojimo poveikio. Taigi, pelno mokestis apskritai yra regresyvus, o regresijos laipsnis turi tendenciją mažėti priklausomai nuo laikotarpio. Šios išvados yra svarbios siekiant padidinti pelno mokesčio veiksmingumą reguliuojant pajamų pasiskirstymą.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: pajamų pasiskirstymas; įmonių pajamų mokestis; apskaičiuojamasis bendrosios pusiausvyros (angl. CGE) modelis.