• © Vilniaus universitetas, 2002-2023
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2023
  • © Latvijos universitetas, 2002-2023

TVARIŲJŲ PASTATŲ SAMPRATOS RUMUNIJOJE ANALIZĖ: ENERGETIKOS PARADIGMA POKYČIŲ ES KONTEKSTE
Daniel Manațe, Ramona Lile, Dana Ra, Silviu-Gabriel Szentesi, Lavinia Denisia Cuc

SANTRAUKA:. . Šalia išmaniųjų tvariųjų pastatų ir tvaraus modernizavimo plėtojimo viena iš svarbiausių krypčių yra skatinti ir plėtoti tvariuosius pastatus, o ne tradicinius, kurie palieka didelį anglies dioksido pėdsaką. Dabartinėmis geopolitinėmis aplinkybėmis aktuali ekonomikos dekarbonizacija, vyksta spartus perėjimas prie energijos šaltinių, išmetančių mažai anglies dioksido, kurie užtikrintų Rumunijos ir ES energetinį saugumą. Tai svarbiausi Europos ir nacionalinės politikos aspektai. Perėjimas prie tvarios energetikos ir statybos politikos gali duoti daug naudos. Naudojant susistemintą interviu buvo įvertinta 30 nekilnojamojo turto plėtros įmonių ir konsultantų atsakymų. Pagrindinis tikslas buvo nustatyti respondentų žinių apie tvarius pastatus, išmaniuosius tvarius pastatus ir tvaraus modernizavimo sampratos sąsajos su literatūros apžvalgoje pateiktais kintamaisiais laipsnį. Nustatyta, kad, vis geriau susipažįstant su tvariųjų pastatų, išmaniųjų tvariųjų pastatų ir tvaraus modernizavimo sąvokomis, lengvesnis pardavimas ir mažesnė papildomų išlaidų norma laikomi svarbesniais veiksniais priimant sprendimą plėtoti tvarųjį projektą. Tyrime pateikiamas labai vertingas pirmasis įspūdis, paremtas tyrimo išvadomis, kuriomis galima vadovautis atliekant tolesnius temos tyrimus.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: tvarūs pastatai, išmanieji tvarūs pasatai, tvarus modernizavimas, lemiantys veiksniai, tvarumas, tvarus miestų vystymasis, tvaraus projekto rinkos vertė.