• © Vilniaus universitetas, 2002-2023
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2023
  • © Latvijos universitetas, 2002-2023

STATISTINIS TYRIMAS, KURIUO SIEKIAMA ĮVERTINTI ELEKTROS ENERGIJOS GAMYBOS ŠALTINIŲ ĮTAKĄ ELEKTROS ENERGIJOS RINKOS KAINOMS: LIETUVOS ATVEJIS
Mindaugas Česnavičius, Inga Konstantinavičiūtė

SANTRAUKA:. . Šiame straipsnyje pateikiamas statistinis tyrimas, kuris leidžia įvertinti skirtingų elektros energijos gamybos šaltinių įtaką elektros energijos rinkos kainai. Metodika apima tam tikrų regionų elektros energijos rinkos ir elektros energijos tinklų duomenų laiko eilučių analizę. Dviejų pakopų koreliacijos analizės metodas taikomas siekiant nustatyti elektros energijos šaltinius, kurie reikšmingai veikia elektros energijos kainas ir nėra susiję su elektros energijos apkrova. Galutinė metodinė priemonė yra regresijos lygtis, kurią pasitelkus vertinama skirtingų elektros energijos gamybos šaltinių įtaka elektros energijos rinkos kainai. Pasiūlytas metodas leido įvertinti skirtingų elektros energijos šaltinių įtaką elektros energijos kainoms Lietuvoje. Nustatyta, kad upės hidroenergijos gamyba ir elektros energijos importas yra du kintamieji, reikšmingai veikiantys elektros energijos rinkos kainas Lietuvoje.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: elektros energijos rinkos kaina, elektros energijos gamybos šaltinių įvertinimas, metodologija, koreliacija, regresija.