• © Vilniaus universitetas, 2002-2023
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2023
  • © Latvijos universitetas, 2002-2023

SKATINIMO INTERVENCIJOS POVEIKIS SVEIKO PAPILDOMO MAISTO PIRKIMUI: EKSPERIMENTAS ČEKIJOS UNIVERSITETO VALGYKLOJE
Denisa Karolyova, Ismat Haider, Mark Ratilla, Zuzana Dohnalova, Martin Horak, Martina Bučková

SANTRAUKA:. . Šiuo tyrimu siekiama parodyti, kokią įtaką įvairaus pobūdžio paskatinimai (angl. nudges) turi sveiko maisto pasirinkimui mokyklų valgyklose, ypač perkant papildomus produktus kartu su standartiniais pietų patiekalais. Tyrime pasirinktas eksperimentinis tyrimo modelis, kurio metu tikrinamas dviejų skatinimo rūšių - raginimo (angl. prompt) ir išdėstymo (angl. placement) - veiksmingumas perkant papildomus produktus, pavyzdžiui, vaisius, salotas, magnio turintį mineralinį vandenį ir sriubas. Eksperimentas truko 33 dienas, po lygiai padalytas į tris laikotarpius: lyginamąjį, raginimo intervencijos ir išdėstymo intervencijos. Pardavimų duomenys buvo gauti iš studentų (12 589) ir darbuotojų (4 550). Duomenų analizei naudota logistinė regresija. Rezultatai atskleidė, kad tiek raginimo, tiek išdėstymo intervencijos stipriai veikia magnio turinčio mineralinio vandens ir salotų pardavimą, o išdėstymo intervencija - vaisių pardavimą. Eksperimentinės analizės rezultatai taip pat parodė, kad paskatinimų veiksmingumas parduodant papildomus maisto produktus prie pietų patiekalų skiriasi priklausomai nuo produkto tipo, taip pat ir tarp studentų ir darbuotojų. Siekiant paskatinti sveiką vartojimą viešosiose universitetų valgyklose siūlomos praktinės skatinimo intervencijų išvados.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: skatinimas, sveika mityba, vartotojo pasirinkimas, pasirinkimo architektūra, papildomi produktai.