• © Vilniaus universitetas, 2002-2023
  • © Latvijos universitetas, 2002-2023

NEIGIAMO KLIMATO KAITOS POVEIKIO ŠVELNINIMO STRATEGIJA
Yongtang Liang

SANTRAUKA:. . Straipsnyje pateikiamas planuojamo sprendimo priėmimo modelis, pagal kurį skiriamos lėšos neigiamam klimato kaitos poveikiui mažinti. Išsiaiškinus, kaip įvairios rūšys reaguoja į klimato kaitą, padaryta išvada, kad klimato kaita lemia reikšmingus pasaulinės ekosistemos pokyčius ir daugelio rūšių išnykimą. Dėl šio nerimą keliančio klausimo nacionaliniuose ir tarptautiniuose forumuose vis dažniau diskutuojama apie tai, kaip visuomenė galėtų geriausiai panaudoti savo išteklius, kad sušvelnintų neigiamą klimato kaitos poveikį ekonominiams rezultatams. Klimato kaita (lemianti produktyvumo mažėjimą) neigiamai veikia investicijas ir vartojimą, todėl būtina įgyvendinti klimato kaitos švelninimo planą. Sumažėjus produktyvumui proporcingai padidės ir klimato kaitos švelninimo išlaidos. Poveikio švelninimas taip pat gali duoti naudos, susijusios su socialinės gerovės didinimu. Šiuo požiūriu siūlomas modelis prisideda prie vis gausėjančios literatūros apie klimato kaitos padarinių švelninimą, kadangi leidžia įvertinti sąnaudas, susijusias su įvairiomis klimato kaitos padarinių švelninimo strategijomis, taip pat pamatuoti teikiamą naudą.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: švelninimas, klimato kaita, investavimas, polinkis mokėti.