• © Vilniaus universitetas, 2002-2021
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2021
  • © Latvijos universitetas, 2002-2021
MAŽMENINĖS PREKYBOS AUGIMO SUPRATIMAS EUROPOS SĄJUNGOJE: RINKOS DINAMIKOS TYRIMAS TAIKANT KLASTERIŲ ANALIZĘ
Lucian Belascu, Alexandra Horobet, Alexandra Smedoiu Popoviciu, Razvan Zaharia, Rodica Milena Zaharia

SANTRAUKA.  Darbe nagrinėjama nespecializuota maisto ir gėrimų mažmeninė prekyba, vyravusi 2011-2019 m., siekiant nustatyti pagrindinius augimą ir pelningumą lemiančius veiksnius įmonės lygmeniu, atrinkus 4931 įmones iš 21 Europos Sąjungos valstybių narių. Siekiant nustatyti vienarūšes mažmenininkų grupes, kurios kuo labiau skirtųsi viena nuo kitos, taikytas k-vidurkių statistinis algoritmas. Jis taikytas ir nustatant mašininį mokymąsi, pagrįstą atsitiktinių miškų klasifikacija, siekiant atskleisti svarbiausius veiksnius, lemiančius mažmenininkų, įtrauktų į skirtingas grupes, veiklos rezultatus. ES mažmenininkų veiklos ir finansiniai požymiai rodo visiškai skirtingą pagrindinių veiklos sudedamųjų dalių vaizdą - ilgalaikės skolos lygį, veiksmingumą ir veiklos pelno maržas, kurios atsispindi nuoseklioje nuosavo kapitalo grąžoje akcininkams. Jie įrodo masto ir dydžio svarbą pramonėje, kartu su bendrovių gebėjimu greičiau inventorių paversti pinigais ir stabilias, nors ir žemas, ilgalaikio augimo pelno maržas, kurias taip pat palaiko rinkos galia, ypač didžiausiems tarptautiniams mažmenininkams. Rezultatai svarbūs mažmenininkų verslo strategijoms postpandeminiame pasaulyje, formuojamame besikeičiančios vartotojų elgsenos ir pirkimo tendencijų, atsižvelgiant į išorinius ar vidinius veiksnius, skatinančius pramonės ir asmeninius veiklos rezultatus.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: Europos Sąjunga, mažmeninės prekybos pramonė, veiklos analizė, klasterių analizė, atsitiktiniai miškai.