• © Vilniaus universitetas, 2002-2021
  • © Latvijos universitetas, 2002-2021
KORUPCIJOS ĮTAKA EKONOMIKOS AUGIMUI PIETRYČIŲ EUROPOS ŠALYSE
Minja Simovic

SANTRAUKA.  Vis daugiau dėmesio skiriama korupcijos reiškinio ekonominių aspektų ir jo poveikio daugeliui makroekonominių rodiklių tyrimams. Skirtingai nuo išsivysčiusios Vakarų ekonomikos, pereinamojo laikotarpio šalyse ryšys tarp ekonomikos augimo ir korupcijos ištirtas nepakankamai. Šio darbo objektas yra ryšys tarp korupcijos ir ekonomikos augimo trijose pasirinktose Pietryčių Europos šalyse: Juodkalnijoje (MON), Bosnijoje ir Hercegovinoje (B&H) ir Serbijoje (SER). Šio darbo tikslas yra atskleisti šių santykių reikšmingumą ir skubaus sprendimo būtinybę. Pradedama nuo hipotezės, kad korupcija iš esmės neigiamai veikia ekonomikos augimą Pietryčių Europos šalyse, t. y. minėti kintamieji yra atvirkščiai proporcingi (t. y. aukštas korupcijos lygis tiriamose šalyse sukelia labai mažą ekonomikos augimą). Taip pat manoma, kad korupcijos poveikis ekonomikos augimui iš esmės yra tiesioginis ir gali būti įgyvendintas nedelsiant. Žvelgiant metodologiškai, sudarant ekonometrinį modelį, pasitelktas korupcijos suvokimo indeksas (KSI) ir bendrojo vidaus produkto (BVP) kiekis vienam gyventojui. Modelis skirtas nustatyti ištirtą poveikį. Mokslinis tyrimas apima laikotarpį nuo 2003 m. pradžios iki 2018 m. pabaigos. Duomenų apdorojimui buvo taikoma daugkartinė linijinė regresija ir lyginamoji analizė. Tyrimo rezultatai patvirtino pradinę hipotezę ir nustatyto modelio reikšmę aiškinant korupcijos poveikį ekonominei raidai Pietryčių Europos šalyse.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: korupcija, KSI, ekonominė raida, BVP vienam gyventojui, Pietryčių Europos šalys.