• © Vilniaus universitetas, 2002-2020
  • © Latvijos universitetas, 2002-2020
DRAUDIMO RINKA RUMUNIJOJE: MAKROEKONOMINIS IR MIKROEKONOMINIS METODAI
Robert Dankiewicz, Mihaela Simionescu

SANTRAUKA.  Šio tyrimo tikslas yra sukurti kiekybinį Rumunijos draudimo rinkos aprašymą po 2000 m., remiantis dviem ekonominiais metodais: makroekonominiu ir mikroekonominiu 2002-2017 metų laikotarpiu. Iš makroekonominės perspektyvos pasitelkiami linijiniai modeliai (linijiniai Bajesiniai modeliai) ir nelinijiniai modeliai (neparametriniai modeliai). Mikroekonominis metodas pasitelkia rodiklius dešimčiai rumuniškų draudimo kompanijų, remiantis dinaminiais panelinių duomenų modeliais ir mišriųjų efektų modeliais. Laikantis hipotezės dėl linijinių santykių tarp kintamųjų, draudimo tankis geriau paaiškina kompensacijas, lyginant su bendra pasirašytų įmokų suma. Kompensacijų didėjimo tendenciją bėgant metams patvirtina dinaminis panelinis modelis. Tačiau mišriųjų efektų modelio krizė lėmė kompensacijų didėjimą, palyginti su bendros pasirašytų įmokų sumos didėjimu.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: draudimas, bendros pasirašytos įmokos, Bajesinis modelis, dinaminis panelinis modelis, mišriųjų efektų modelis, neparametriniai modeliai.