• © Vilniaus universitetas, 2002-2020
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2020
  • © Latvijos universitetas, 2002-2020
AR PATIRIAMAS STRESAS IR MOBINGAS DARBE VEIKIA DARBUOTOJŲ MORALINIUS SPRENDIMUS? LYČIŲ SKIRTUMAI
Jolita Vveinhardt, Daiva Majauskienė, Dovilė Valančienė

SANTRAUKA.  Naujausi moralės ir neuropsichologijos tyrimai, susiję su moralinių sprendimų priėmimu, pabrėžia intuityvių ir emocinių procesų svarbą. Atsiranda vis daugiau įrodymų, kad žmogaus smegenų regionai, susiję su moralinių sprendimų priėmimu, yra jautrūs stresui, kuris gali paveikti moralinius sprendimus. Mokslininkai labiau sutelkia dėmesį į staigiai sukelto streso, o ne į patiriamo ilgalaikio streso poveikį moralinių sprendimų priėmimui. Šiame tyrime daugiausia dėmesio buvo skiriama ištirti darbuotojų moralinių sprendimų priėmimą, atsižvelgiant į mobingą ir darbuotojų patiriamą ilgalaikį stresą.
Tyrimo tikslas - ištirti, ar darbuotojų patiriamas stresas ir mobingas veikia moralinių sprendimų priėmimą ir išsiaiškinti, kaip tai priklauso nuo lyties. 390 dalyvių (186 vyrai ir 204 moterys, 18-65 m.) atsakė į parengtą klausimyną (internete arba užpildė popierinę versiją). Tyrimo rezultatai rodo, kad darbuotojų suvokiamas patiriamas stresas ir mobingas lemia labiau egoistinius ir antiutilitarius sprendimus. Darytina išvada, kad darbuotojų patiriamas stresas ir mobingas ypač veikia vyrų sprendimus, jie tampa labiau antiutilitarūs. Moterys visomis sąlygomis (tiek patirdamos stresą ir mobingą, tiek nepatirdamos) priima labiau antiutilitarius sprendimus nei vyrai. .

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: sprendimų priėmimas, moralė, suvoktas stresas, lytis, mobingas.