• © Vilniaus universitetas, 2002-2015
  • © Latvijos universitetas, 2002-2015
KAIMO SOCIALINĖS INFRASTRUKTŪROS VYSTYMOSI SIEKINYS - DARNI BENDRUOMENĖ
Vilma Atkočiūnienė, Gintarė Vaznonienė, Rasa Pakeltienė

SANTRAUKA. Socialinė kaimo infrastruktūra turėtų sudaryti sąlygas formuotis darnioms bendruomenėms, plėtoti socialines erdves, vystyti bendruomenę įtraukiančias veiklas, išteklių paskirstymą, stiprinti kompetencijas ir pasitikėjimą žmonėmis bei bendruomenių grupėmis, skatinti jas imtis efektyvių veiksmų ir lyderiavimo. Tyrimo metu, atlikus KSI sektorių būklės objektyvų ir subjektyvų vertinimą, nustatytas Lietuvos kaimo socialinės infrastruktūros poveikis bendruomenės darnumui formuoti. Tyrimo objektas - socialinės kaimo infrastruktūros plėtra. Taikyti tyrimo metodai: mokslinės literatūros analizė ir sintezė, sugretinimo ir palyginimo, anketinės apklausos, koreliacinės analizės, sintezės, grafinio vaizdavimo ir kiti metodai. Tyrimo rezultatai atskleidė, kad aukščiausias bendruomenės darnumo laipsnis pasiekiamas tada, kai bendruomenė, vystydama KSI, geba tenkinti įvairius dabartinius gyventojų poreikius, užtikrinti ateities reikmes, aukštą gyvenimo kokybę, įvairias KSI paslaugų ir socialinių gėrybių kūrimo bei pasirinkimo galimybes. Darni bendruomenė yra: teisinga, tolerantiška, siejanti tvarią vietos kultūrą, besidalijanti kitomis bendruomeninėmis veiklomis; energinga - veiksni, įtraukianti į veiklas ir dalyvavimą, atstovaujanti ir lyderiaujanti; teisinga kiekvienam - savo narius įtraukianti į kitas bendruomenes; tai bendruomenė, kuri geba efektyviai panaudoti gamtos išteklius, skatina aplinkosaugą, stiprina socialinę sanglaudą ir integraciją bei ekonominį gyvybingumą. Kaimo bendruomenės darnumo vystymasis susijęs su KSI vystymusi: gali būti ir jo priežastis, ir pasekmė. Įvairios socialinės infrastruktūros paslaugos yra sudėtinė darnios bendruomenės dalis, palaikanti gyvybingą ekonomiką, stiprinanti ryšius tarp skirtingų kaimo vietovių, padedanti įgyvendinti inovacijas. Subjektyvus Lietuvos KSI sektorių būklės vertinimas rodo, kad pilotinių vietovių gyventojai iš esmės patenkinti KSI būkle. Tiek pagal objektyvųjį, tiek pagal subjektyvųjį vertinimą didžiojoje Lietuvos dalyje KSI sektorių būklė atitinka gyventojų poreikius. Pagal respondentų vertinimus pilotinių vietovių kaimo bendruomenių darnumo Lietuvoje raiška yra 3,2 balo (iš 5), pasiektas 64 proc. bendruomenės darnumo išsivystymo lygis. Bendruomenės darnumo stiprinimo potencialas nepanaudotas 36 proc., o Lietuvos kaimo socialinės infrastruktūros vystymosi siekiamybė turėtų būti aukštas kaimo bendruomenės darnumo laipsnis .

REIKÅ MINIAI ŽODŽIAI: kaimo socialinės infrastruktūros, darni bendruomenė, Lietuva.