• © Vilniaus universitetas, 2002-2015
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2015
  • © Latvijos universitetas, 2002-2015
SUKAUPTŲ PAJAMŲ VALDYMAS SPARČIAI BESIVYSTANČIOSE RINKOSE, PEREINANČIOSE PRIE TFAS: RUMUNIJOS ĮMONIŲ ATVEJIS
Costel Istrate, Iuliana Eugenia Georgescu, Mihai Carp, Ioan Bogdan Robu, Leontina Păvăloaia

SANTRAUKA. Pajamų valdymas (PV) yra viena iš trijų apskaitos kokybės sričių. Šis tyrimas leidžia išmatuoti PV lygį nustačius sukauptų PV rodiklius (visų laisvai sukauptų pajamų dydis ir sukauptų pajamų kokybė), taip pat ištyrus nefinansinių rodiklių įtaką (TFAS naudojimas, "Big 4" auditas, veiklos sritis). Šis metodas, taikomas pasiekti tyrimo tikslus, gerai žinomas literatūroje. Jis paremtas Jones (1991) modeliu pirmam siekiniui ir Dechow, Dichev (2002) modeliu antram siekiniui. Pagrindine tyrimo hipoteze teigiama, kad perėjimas prie TFAS skatina sumažinti laisvai sukauptų pajamų panaudojimą ir pagerinti sukauptų pajamų kokybę. Apdorojus duomenis, gauti rezultatai šią hipotezę patvirtino: perėjimas prie TFAS sukėlė laisvai sukauptų pajamų sumažėjimą ir PV būdų panaudojimo didinimą. Rezultatai taip pat atskleidė, kad veiklos sritis nėra svarbi laisvai sukauptų pajamų lygiui (išskyrus neigiamas laisvai sukauptas pajamas). Tai, kad auditorius dirba "Big 4" įmonei, nesukelia didelių problemų vertinant laisvai sukauptas pajamas .

REIKÅ MINIAI ŽODŽIAI: sukauptų pajamų valdymas, apskaitos kokybė, perėjimas prie TFAS, Rumunijos įmonės, laisvai sukauptų pajamų vertinimas.