• © Vilniaus universitetas, 2002-2007
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2007
  • © Latvijos universitetas, 2002-2007
Akademinio personalo organizacinių įsipareigojimų raiška
Aistė Urbonienė

SANTRAUKA. Straipsnyje nagrinėjamas emocinio organizacinio įsipareigojimo konceptas bei jo raiškos ypatumai akademinio personalo tarpe. Mokslinė problema yra formuluojama tokiais klausimais: Kokios charakteristikos yra būdingos organizacinio įsipareigojimo reiškiniui? Kokie veiksniai galėtų užtikrinti organizacinio įsipareigojimo vystymąsi akademinio personalo tarpe? Teorinėje straipsnio dalyje yra analizuojamas emocinio organizacinio įsipareigojimo konceptas bei pristatomas jo struktūros modelis.

Empirinis tyrimas atliktas naudojant nestandartizuotą autorinį klausimyną, duomenų analizei naudojant kokybinį turinio analizės metodą. Tyrimo imtis yra tikslinė, patogioji, ją sudarė 57 respondentai, atstovaujantys akademinį personalą iš 6 Lietuvos universitetų ir valstybinių tyrimų institutų. Paaiškėjo, kad organizacinio įsipareigojimo raišką akademinio personalo tarpe skatina tokie veiksniai kaip profesinės karjeros galimybės, geras ir demokratiškas socialinis klimatas, aktyvus įtraukimas į organizacijai svarbias veiklas ir patikėta atsakomybė kaip pripažinimas bei įvertinimas. Tyrimas leido atskleisti organizacinio įsipareigojimo koncepto sudėtingumą bei dinamiškumą, ką lemia įvairūs veiksniai, priklausantys formaliajai, veiklos, socialinei ir asmeninei šio koncepto struktūros dimensijoms.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: organizacinio įsipareigojimo efektyvumas, akademinis personalas, Lietuva.