• © Vilniaus universitetas, 2002-2020
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2020
  • © Latvijos universitetas, 2002-2020
SPRENDIMŲ DĖL ORGANIZACIJŲ SKUBIŲ PROBLEMŲ PRIĖMIMAS: MTTP PROJEKTŲ ATVEJIS
Mohammad Hasan Aghdaie, Sarfaraz Hashemkhani Zolfani, Fausto Cavallaro, Mohammad Hossein Morshed Varzandeh, Arman Derakhti, Dragan Pamucar

SANTRAUKA.  Mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros koncepcija (MTTP) - svarbi didelių korporacijų problema, nes jų išlikimas priklauso nuo MTTP sprendimų tikslumo. Kiekviena įmonė gali atlikti daug galimų mokslinių tyrimų ir plėtros projektų, bet pasirinkti tinkamiausią - sudėtinga užduotis. Priimant sprendimus, reikėtų atsižvelgti į nemažai kriterijų, todėl projekto atrankos procesą galima vertinti kaip daugiatikslių sprendimų priėmimo metodų (angl. MADM) problemą. Šiame darbe siūlomas naujas integruotas MADM modelis, kuris padėtų įvertinti ir išsirinkti geriausią MTTP projektą, t. y. priimant sprendimus, naudojami du MADM įrankiai. Nuoseklus laipsniškas porinių kriterijų santykinės svarbos lyginimas (angl. SWARA) taikomas nustatant kiekvieno kriterijaus svarbą ir apskaičiuojant kiekvieno kriterijaus svorį. Norint įvertinti alternatyvas, pasitelkiamas kompleksinis proporcingas įvertinimas (angl. COPRAS), o MTTP projektų alternatyvos sureitinguojamos nuo geriausios ir blogiausios. Galiausiai pateikiamas realaus atvejo tyrimas, atskleidžiantis siūlomos metodikos pritaikomumą. Tolesni tyrimai turėtų apimti neapibrėžtumo aplinką, kad, vertinant MTTP projektus, būtų galima panaudoti neapibrėžtus veiksnius. Remiantis šio tyrimo rezultatais, sprendimų priėmimas susidūrė su kritiniais veiksniais, kurie, kaip nustatyta, paveikė organizacijos sprendimą pasirenkant naują MTTP projektą. Remiantis šiuo tyrimu, atskleista, kad sprendimų priėmimo procesas yra itin reikšmingas organizacijos sprendimams, tad šie sprendimai gali paveikti galutinius rezultatus. Taigi šis tyrimas atskleidė, kad sprendimų priėmimui reikia sprendimų priėmimo komandos. Be to, autoriai šio tyrimo algoritmą siūlo kaip naują investicinių fondų vertinimo modelį, kuriame atsižvelgiama į daugybę kintamųjų tiek mėgėjišku, tiek profesiniu požiūriu.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: MTTP; projektų vertinimas ir atranka; daugiatikslių sprendimų priėmimo metodas (MADM); nuoseklus laipsniškas porinių kriterijų santykinės svarbos lyginimas (SWARA); kompleksinis proporcingas įvertinimas (COPRAS).