• © Vilniaus universitetas, 2002-2005
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2005
  • © Latvijos universitetas, 2002-2005
Tiesioginių užsienio investicijų determinantai: Vengrijos atvejis
Klára Katona

SANTRAUKA. Dešimtąjame 20-ojo amžiaus dešimtmetyje tiesioginės užsienio investicijos (TUI) vaidino lemiamą vaidmenį pasaulinėje ekonomikos plėtroje. Neatsitiktinai Centrinėje ir Rytų Europoje, ypač Vengrijoje, TUI buvo ekonomikos transformacijos dalimi. Vengrijoje rinkos ekonomika negalėjo veikti be tiesioginių užsienio investicijų, kadangi nebuvo pakankamai sukaupta vidaus kapitalo privatizacijos proceso metu. Esant šioms sąlygoms, Vengrijos Vyriausybė plačiau atidarė duris tiesioginėms užsienio investicijoms.

Šioje studijoje pateikiama TUI dinamikos analizė Vengrijoje dešimtame praeito amžiaus dešimtmetyje, įvertinant TUI tendencijas pasaulinėje ekonomikoje. Šiame straipsnyje taip pat analizuojami TUI pritraukimo į Vengriją būdai, išskiriant lemiamus TUI veiksnius Vengrijos ūkio valdyme.

Apibendrinant straipsnio išvadas, jose apibrėžiamos ir pristatomos TUI sampratos, pagrindiniai TUI veiksniai, esminiai teorinės TUI literatūros rezultatai. Aptariamos Vengrijos mokesčių sistemos tendencijos. Didelis dėmesys skiriamas TUI veiksnių išskyrimui bei jų pritaikymui Vengrijos atvejui: BNP augimas, gyventojų skaičiaus dinamika, vartojimo apimtys (rinkos apimtys), importo saldo, privatizacijos lygis, mokesčių sistema, darbo jėgos kaštai, darbo jėgos kompetencijos.

Atliktas antrinių duomenų tyrimas metodologiškai pagrįstas Pasaulio banko investicijų ataskaitomis, Vengrijos statistikos departamento duomenimis; be to, autorė pateikia išvestinius ekonominius duomenis bei tarptautinio ir Vengrijos ekonominių rodiklių tyrimo rezultatus, pagrįstus regresinio modeliavimo metodu.

Šiame tyrime pagrindžiama, jog pagrindinis ilgalaikių TUI pritraukimo į Vengriją veiksnys yra aukšta darbo jėgos kvalifikacija. Siekiant išlaikyti Vengrijos ekonomikos konkurencingumą pasaulio kapitalo rinkose, Vengrijos ūkio politika turėtų būti nukreipta į šalies švietimo ir mokslinės-eksperimentinės veiklos vystymą.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: tiesioginės užsienio investicijos, darbo kaštai, privatizacija, Centrinės ir Rytų Europos valstybės, Vengrija.