• © Vilniaus universitetas, 2002-2005
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2005
  • © Latvijos universitetas, 2002-2005
Integruota Europos kultūrinė erdvė ir regioninė plėtra: transformacijų procesai Baltijos ir kitose CRE šalyse
Borisas Melnikas

SANTRAUKA. Šio straipsnio tikslas – teoriškai išnagrinėti ekonominio regionų vystymosi koncepciją integruotos Europos kultūrinės erdvės kontekste. Šiame straipsnyje analizuojamos ekonominių, politinių ir socialinių transformacijų procesai ir jų tendencijos Centrinėje ir Rytų Europoje (CRE). Be to, didelis dėmesys skiriamas Baltijos šalių ekonominio regionų vystymosi perspektyvoms ir galimybėms pristatyti. Integruotos kultūrinės erdvės vystymosi situacija kelia tam tikras problemas ir konfliktus, kurie atitinkamai sprendžiami šiame tyrime.

Ši publikacija pristato pastarųjų keleto metų tyrimų, skirtų CRE šalių transformacijų problemų diagnostikai bei nacionaliniam ir tarptautiniam saugumui tirti, išdavas. Pagrindinis šio tyrimo objektas – ekonominis ir socialinis regionų vystymasis Baltijos šalyse integruotos Europos kultūrinės, politinės, ekonominės ir socialinės erdvės kontekste.

Tyrimo tikslas apibrėžiamas taip: naujų grėsmių įvertinimas, kurios šiandien galėtų iššaukti CRE šalių, o ypač Baltijos valstybių, saugumo problemą.

Sprendžiant integruotos kultūrinės erdvės Europoje problemą, siūlomos šios politinės valios strategijos visos Europos mastu:

• kultūrinių skirtumų išsaugojimas visose Europos šalyse, taip pat saugoti etnines, tikėjimo bei kitas socialines grupes ar sluoksnius; šių šalių paveldo išsaugojimas; ir tolesnė šių kultūrų integracija į vieningą kultūros proceso vystymąsi;
  • integruotų europinių dimensijų adaptacija ir sklaida visoje Europoje;
  • netoleruotinų apraiškų humanizmo ir demokratijos dimensijose eliminavimas.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: integruota kultūrinė erdvė, regioninė plėtra, transformaciniai procesai, Baltijos regionas, Centrinės ir Rytų Europos šalys.