• © Vilniaus universitetas, 2002-2024
  • © Latvijos universitetas, 2002-2024

NEOFICIALIŲ SĄNAUDŲ NUSTATYMAS VIETNAMO ĮMONĖSE: DUOMENŲ GAVYBOS METODAS
Thi Kim Nguyen, Cheng-Po Lai, Hoai Vu Phan, Thi-Kim-Tuyen Nguyen

SANTRAUKA:  Neoficialios sąnaudos - tai teisės aktais nepripažintos verslo operacijų sąnaudos, kurios skiriasi priklausomai nuo makroaplinkos. Nors neoficialios sąnaudos nėra pripažįstamos, kartais jos būtinos, kad verslas sklandžiai vyktų tam tikroje aplinkoje, ir vadinamos verslo veiklos tepimo sąnaudomis. Nors iš pradžių jos gali padėti sklandžiau vykdyti sandorius, ilgalaikė priklausomybė nuo neoficialių sąnaudų gali lemti nekompetentingumą ir stabdyti pažangą. Neoficialių sąnaudų nustatymas padeda nepriklausomiems auditoriams gerinti jų atliekamų auditų kokybę, o vyriausybėms - įgyvendinti prevencines ir korekcines priemones. Šiame straipsnyje, siekiant nustatyti neoficialias sąnaudas Vietnamo įmonėse, taikomi veiksmingi duomenų gavybos metodai: sprendimų medžiai, atraminių vektorių mašina ir dirbtiniai neuroniniai tinklai. Trys modeliai, kuriais vertinami tokie veiksniai kaip pramonės šaka, verslo vieta, įmonės dydis, nuosavybė, amžius, vyriausiojo vadovo lytis, tarptautinis sertifikavimas, eksporto veikla ir išorės auditorių dalyvavimas, lyginami siekiant įvertinti jų veiksmingumą. Atraminių vektorių mašina ir sprendimų medžiai pasižymi vienodai efektyviais metodais nustatant neoficialias sąnaudas įmonės lygmeniu.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: neoficialios sąnaudos; duomenų gavyba; sprendimų medžiai; atraminių vektorių mašina; dirbtiniai neuroniniai tinklai.