• © Vilniaus universitetas, 2002-2024
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2024
  • © Latvijos universitetas, 2002-2024

NAUJOS ĮŽVALGOS APIE KALENDORINES ANOMALIJAS VIDURIO IR RYTŲ EUROPOS AKCIJŲ BIRŽOSE
Marius Cristian Miloș, Liliana Donath, Miruna Năchescu, Roxana Heteș, Cristina Cerba

SANTRAUKA:  Kalendorinės anomalijos yra intriguojanti mokslinių tyrimų tema, tačiau Vidurio ir Rytų Europos akcijų rinkos tirtos mažai. Straipsnyje tiriamos keturios kalendorinės anomalijos, t. y. savaitės diena, perėjimas tarp mėnesių, metų mėnuo ir švenčių poveikis aštuoniose VRE šalyse nuo 2008 iki 2019 m. Siekiant patikrinti pasekmes akcijų rinkų grąžos dinamikai, taikomi Garch (1,1) modeliai su fiktyviais kintamaisiais. Vidurio ir Rytų Europos šalių rezultatai lyginami su panašiu poveikiu pasirinktose ES išsivysčiusiose šalyse (Prancūzijoje, Vokietijoje ir Jungtinėje Karalystėje), kurių įrodytas veiksmingumas ir racionalumas yra didesnis. Tyrime daroma išvada, kad tiriamos anomalijos skirtingai veikia šias rinkas, išskyrus Lenkijos rinką: sausio mėnesio efektas veikia daugumą Vidurio ir Rytų Europos akcijų rinkų, keturias rinkas veikia perėjimas tarp mėnesių, tris - savaitės diena, kitas dvi - švenčių efektas.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: pajamų sezoniškumas; kalendorinės anomalijos; efektyvios rinkos hipotezė; Vidurio ir Rytų Europos akcijų birža; Garch vertinimas.