• © Vilniaus universitetas, 2002-2023
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2023
  • © Latvijos universitetas, 2002-2023

ŽALIASIS ŽMOGIŠKŲJŲ IŠTEKLIŲ VALDYMAS IR ĮMONĖS APLINKOSAUGINĖ VEIKLA: MODERUOTAS TARPININKAVIMO MODELIS
Xiaodong Lou, Feng Zhang

SANTRAUKA:  Didėjanti aplinkos tarša paskatino žmones susimąstyti apie ekologišką valdymą ir darnaus vystymosi siekimą. Kadangi pasaulinė ekologiška plėtra įžengė į naują etapą, kiekviena pramonės grandinė pradėjo ekologišką atnaujinimą. Žmogiškųjų išteklių mobilumas yra svarbus veiksnys įmonėms siekiant savo tikslų ir gali suteikti unikalių išteklių pranašumų. Remiantis socialinės informacijos apdorojimo teorija ir naudojant kelių laiko taškų duomenis, gautus iš 522 darbuotojų nuo 2022 m. kovo iki 2022 m. rugpjūčio mėn., ištirta, kaip žaliojo žmogiškųjų išteklių valdymo (GHRM) praktika veikia įmonės aplinkosauginį veiksmingumą, vidinį GHRM mechanizmą. Buvo išanalizuotas ir įmonių aplinkosauginis veiksmingumas, aplinkosaugos atsakomybės tarpininkavimo vaidmuo, taip pat moderuojantis vadovo paramos vaidmuo santykyje tarp GHRM ir įmonės aplinkosaugos veiksmingumo. Rezultatai rodo, kad (1) GHRM daro teigiamą ir reikšmingą poveikį įmonės aplinkosaugos veiksmingumui; (2) darbuotojų aistros aplinkai ir aplinkosauginė atsakomybė yra atitinkamai tarpininkas tarp GHRM ir įmonės aplinkosaugos veiksmingumo; (3) vadovo parama teigiamai moderuoja tiesioginį ryšį tarp GHRM ir darbuotojų aistros aplinkosaugos ir aplinkosaugos atsakomybės; (4) vadovo parama teigiamai mažina netiesioginį GHRM poveikį įmonės aplinkosaugos veiksmingumui per darbuotojų aistrą aplinkai ir atsakomybę už aplinkos apsaugą. Šio tyrimo išvados suteikia naują perspektyvą žaliųjų žmogiškųjų išteklių (GHR) praktikos diegimui įmonėse. Išvados padeda įmonėms sutelkti dėmesį į žmogiškųjų išteklių praktikos poveikį individualiu lygmeniu, taip pat teorinį GHR praktikos diegimo įmonėse pagrindą.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: ekologiškas žmogiškųjų išteklių valdymas; įmonių aplinkosauginis veiksmingumas; darbuotojų aistra aplinkai; darbuotojų atsakomybė aplinkosaugos srityje; vadovų pagalba.