• © Vilniaus universitetas, 2002-2023
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2023
  • © Latvijos universitetas, 2002-2023

STRUKTŪRINIAI DARBO RINKOS POKYČIAI DEMOGRAFINĖS IR EKONOMINĖS RAIDOS KONTEKSTE: SLOVAKIJOS ATVEJIS
Martin Šrámka, Adriana Grenčíková, Jozef Habánik, Jaroslav Belás Jr.

SANTRAUKA:  Vykstančius ekonomikos pokyčius, taip pat kintančią darbo rinkos struktūrą iš esmės lemia demografiniai ar technologiniai pokyčiai, kuriuos papildo precedento neturintys veiksniai, tokie kaip pandemija, energetikos krizė ar didelė infliacija. Šio tyrimo tikslas - nustatyti struktūrinius Slovakijos Respublikos darbo rinkos pokyčius demografinės ir ekonominės raidos kontekste. Šiam tikslui pasiekti buvo pasitelkti matematiniai-statistiniai metodai, koreliacinė analizė, tiesinė regresija ir elementarūs formaliosios logikos metodai: analizė, sintezė, dedukcija ir palyginimas. Svarbu pabrėžti, kad demografiniai pokyčiai, susiję su gyventojų senėjimu Slovakijoje, artimiausius kelis dešimtmečius bus beveik negrįžtami ir reikšmingai paveiks ekonominius procesus. Taigi aktyvių darbuotojų skaičiaus mažėjimo pasekmė gali kelti grėsmę ekonomikos augimo tvarumui. Remiantis atlikta analize, iki 2041 m. Slovakijos Respublikos darbo rinkoje gali trūkti daugiau nei 760 000 darbuotojų. Išmaniųjų technologijų diegimas ir darbo pakeitimas technologijomis gali būti idealus sprendimas, padedantis spręsti darbuotojų trūkumo darbo rinkoje problemą ir grėsmę tvariam ekonomikos augimui. Tačiau tai lems esminius struktūrinius darbo rinkos pokyčius, susijusius su išnykimu ir naujų profesijų atsiradimu, o žmogiškųjų išteklių valdymui ir mokslo bendruomenei iškils iššūkių, susijusių su perkvalifikavimu, darbo jėgos parengimu ir bendru ekonomikos ir visuomenės prisitaikymu prie sąlygų ir aplinkos, kurios nuolat keičiasi.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: bendrasis vidaus produktas; darbo rinka; gyventojų senėjimas; struktūriniai pokyčiai; darbo jėga; Slovakija.