• © Vilniaus universitetas, 2002-2023
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2023
  • © Latvijos universitetas, 2002-2023

SOCIALINĖS APSAUGOS EFEKTYVUMAS ŠEIMOMS SU VAIKAIS: ĮRODYMAI IŠ 28 EUROPOS ŠALIŲ
Renata Halaskova, Beata Mikusova Merickova, Katarina Melasova, Maria Grausova

SANTRAUKA:  Europos šalyse bendros išlaidos šeimoms su vaikais skiriasi kaip ir šių piniginių išmokų pasiskirstymas tarp vaikų priežiūros paslaugų ir mokestinės paramos. Dėl šios priežasties įdomu išnagrinėti socialinės apsaugos veiksmingumą šeimoms ir / arba vaikams pasirinktose Europos šalyse. Taikant DEA metodo metodiką vertinamas 28 Europos šalių socialinės apsaugos efektyvumas ir šeimų / vaikų socialinės apsaugos efektyvumo pokyčiai pasirinktu laikotarpiu (2013-2019 m.). Šeimų / vaikų socialinės apsaugos efektyvumo rezultatai parodė, kad tarp Europos šalių esama reikšmingų skirtumų. Europos šalių jautrumo analizė patvirtino, kad šeimų / vaikų socialinės apsaugos veiksmingumo rezultatui įtakos turi konkretūs rezultatai (socialiniai rezultatai), atitinkantys platesnius socialinės apsaugos tikslus šeimos politikos srityje. Priešingai, aiškaus ryšio nebuvo nustatyta tarp socialinės apsaugos šeimoms ir / arba vaikams veiksmingumo balo ir šalių požiūrių pagal socialinės apsaugos sistemas. 2013-2019 m. daugumoje tirtų Europos šalių socialinės apsaugos šeimoms ir  arba vaikams produktyvumas didėjo dėl gamybos galimybių ribos pagerėjimo (atitinkančio paramos šeimai sistemos sąlygų pokyčius). Išvadose pateikiama informacija, kuri gali būti ypač naudinga viešosios politikos formuotojams socialinės politikos, socialinės apsaugos klausimais.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: socialinė apsauga; šeima; vaikas; efektyvumas; duomenų aprėpties analizė.