• © Vilniaus universitetas, 2002-2023
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2023
  • © Latvijos universitetas, 2002-2023

RINKOS EKONOMIKA SEKA IŠ ŽODŽIO LAISVĖS AR ATVIRKŠČIAI?
Tomas Kačerauskas, Algis Mickūnas

SANTRAUKA:  Straipsnyje nagrinėjami neapykantos ir autokratijos pasireiškimai liberalios demokratijos ir rinkos ekonomikos aplinkoje, ekonomines vertybes lyginant su socialiniu kapitalu, taip pat aiškinantis santykį tarp ideologijos ir autoritarinio populizmo. Taikomas kritinės analizės metodas sykiu su sintetiniu metodu siekiant aprašyti visuminį socialinį, politinį ir ekonominį fenomeną. Plėtojamos šios tezės. 1. Laisva rinka neatskiriama nuo žodžio ir spaudos laisvės. 2. Žodžio laisvė ir ekonominė veikla turi daug apribojimų, įtraukiant veikėjų atsakomybę, Valstybės socialinę politiką ir ideologiją. 3. Didžiausia grėsmė laisvei glūdi pačioje demokratijoje, kuri linkusi evoliucionuoti į populistinę autokratiją. 4. Šalies konstitucija garantuoja tiek žodžio, tiek ekonominės veiklos laisvę, bet ji veiksni tik tada, kai dauguma laikosi konstitucinės demokratijos vertybės.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: laisva rinka; liberali demokratija; žodžio laisvė; ekonominės vertybės.