• © Vilniaus universitetas, 2002-2023
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2023
  • © Latvijos universitetas, 2002-2023

FINANSINĖS APSKAITOS PRIEŽIŪRA, FISKALINĖ DECENTRALIZACIJA IR NACIONALINIS VALDYMAS
Yaxiong Li, Zhongxin Wu, Zili Zhu, Mengjie Qian, Ziying Yu

SANTRAUKA:  Finansų apskaitos priežiūra yra itin svarbi modernizuojant šalies valdymą. Siekiant išsiaiškinti finansinės apskaitos priežiūros ir nacionalinio valdymo ryšį, panaudoti Kinijos provincijų 31 regiono 2010-2020 m. paneliniai duomenys. Finansinės apskaitos priežiūros ir fiskalinės decentralizacijos poveikis nacionaliniam valdymui buvo tiriamas taikant daugialypę regresinę analizę ir pagrindinių komponenčių analizę. Be to, fiskalinės decentralizacijos moderuojantis poveikis finansų apskaitos priežiūros ir nacionalinio valdymo ryšiui buvo tiriamas fiskalinių pajamų decentralizacijos, fiskalinių išlaidų decentralizacijos ir fiskalinės laisvės aspektais. Rezultatai rodo, kad finansinės apskaitos priežiūra gali turėti įtakos nacionalinio valdymo gebėjimams. Ypač reikšmingas yra vyriausybės fiskalinės priežiūros poveikis. Taigi fiskalinė decentralizacija kaip moderuojantis kintamasis turi reikšmingą poveikį. Fiskalinių pajamų decentralizacija ir fiskalinių išlaidų decentralizacija slopina finansinės apskaitos priežiūros ir nacionalinio valdymo ryšį, o fiskalinė laisvė šį ryšį skatina. Skirtinguose Kinijos regionuose galima pastebėti skirtingą nacionalinio valdymo lygį. Atsižvelgiant į egzistuojančią finansinės apskaitos priežiūrą, jos poveikis Rytų Kinijoje ir Vakarų Kinijoje yra reikšmingiausias. Audito priežiūros stiprumas didėja mažinant skirtumus tarp biudžetų ir galutinės sąskaitos.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: finansinės apskaitos priežiūra; fiskalinė decentralizacija; fiskalinė laisvė; nacionalinis valdymas; fiskalinė priežiūra.