• © Vilniaus universitetas, 2002-2023
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2023
  • © Latvijos universitetas, 2002-2023

SOCIALINIŲ IR EKONOMINIŲ VEIKSNIŲ POVEIKIS PAJAMŲ NELYGYBEI ES ŠALYSE
Rasa Bartkutė, Ingrida Griesienė, Jurga Grikietytė-Čebatavičienė, Milica Delibasic

SANTRAUKA:. . Šiame darbe empiriškai tiriamas socialinių ir ekonominių veiksnių poveikis vienam iš svarbiausių socialinių tvarumo rodiklių - pajamų nelygybei ES šalyse. Analizuojant įvairių veiksnių ir pajamų nelygybės ryšius siekiama pateikti įžvalgų apie pagrindines pajamų nelygybės ES priežastis ir nustatyti politinių sprendimų galimybes jai mažinti. OLS modeliai yra pagrįsti kintamųjų vidurkiu. OLS padeda įvertinti, kaip nepriklausomi kintamieji yra susiję su vidutine priklausomojo kintamojo reikšme, bet neparodo ryšio su skirtingais priklausomojo kintamojo vertės taškais. Tačiau tokių socialinių ir ekonominių veiksnių kaip žmogaus raida poveikis pajamų nelygybei gali priklausyti tiek nuo žmogaus išsivystymo lygio, tiek nuo pajamų nelygybės lygio. Siekiant patikrinti šią prielaidą pasitelkta kvantinė regresija (QR). QR leidžia įvertinti ir palyginti socialinių ekonominių veiksnių poveikį pajamų nelygybei skirtinguose nelygybės taškuose (kvantiliuose). Tyrimo rezultatai suteikia naudingos informacijos ieškant veiksmingų pajamų nelygybės valdymo priemonių politiniu lygmeniu, atsižvelgiant į nelygybės gylį ir lygį.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: pajamų nelygybė; tvarumas; Žmogaus raidos indeksas (HDI); socialiniai ekonominiai veiksniai.