• © Vilniaus universitetas, 2002-2023
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2023
  • © Latvijos universitetas, 2002-2023

VALDŽIOS VEIKSMINGUMO RODIKLIAI EUROPOS ŠALYSE: EMPIRINĖ ANALIZĖ NAUDOJANT PANELINIUS DUOMENIS
Martina Halaskova, Veronika Linhartova, Beata Gavurova, Peter Niroda

SANTRAUKA:. . Remdamiesi teoriniu ir empiriniu metodais, autoriai siekia įvertinti vyriausybės veiksmingumą pagal vyriausybės veiksmingumo indeksą ir pasirinktų (socialinių ir ekonominių) rodiklių įtaką vyriausybės veiksmingumui Europos šalyse 2003-2019 m. Tyrime nagrinėjama Europos šalių (27 ES valstybių narių ir Jungtinės Karalystės) padėtis daugiausia dėmesio skiriant pereinamosios ekonomikos šalių ir nepereinamosios ekonomikos šalių lemiamų veiksnių specifikavimui. Tyrimui naudota panelinių duomenų analizė, tiksliau - fiksuotų efektų modelis. Analizės rezultatai rodo stebimų veiksnių poveikį vyriausybės efektyvumui pereinamosios ekonomikos šalyse (1 modelis) ir nepereinamosios ekonomikos šalyse (2 modelis). Tyrimo išvados gali būti naudingos viešosios politikos formuotojams siekiant įgyvendinti vyriausybės priemones ir kaip pagrindas pokyčiams atskirų vyriausybių vadovybėje, dėl kurių padidėtų veiksmingumas.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: vyriausybės veiksmingumas, rodikliai, viešosios išlaidos, vertinimas, ES šalys, pereinamosios ekonomikos šalys, nepereinamosios ekonomikos šalys, paneliniai duomenys.