• © Vilniaus universitetas, 2002-2023
  • © Latvijos universitetas, 2002-2023

SVARBŪS MVĮ TVARUMO VEIKSNIAI V4 ŠALYSE
Ludmila Kozubiková, Jan Kubalek, Zuzana Rowland, Lubomir Palcak

SANTRAUKA:. . Tyrimo tikslas - apibrėžti, kiekybiškai įvertinti ir palyginti svarbius MVĮ (mažosios ir vidutinės įmonės) tvarumo požymius V4 (Višegrado ketverto) šalyse. Atliekant empirinį V4 šalyse vykusį tyrimą, kurio metu buvo analizuojama 1398 respondentų imtis, buvo nagrinėjami svarbūs MVĮ tvarumo požymiai, apibrėžti teiginio. Tirtas MVĮ požiūris į juos. Statistinių hipotezių pagrįstumas įrodytas Chi kvadrato testu ir Z-įverčiu. Tyrimo rezultatai patvirtino, kad MVĮ gana gerai suvokia nuolatinės tvarios verslo veiklos socialinę reikšmę šiame regione. V4 šalyse esančios MVĮ ne tik supranta nuolatinio tvaraus verslo augimo idėją, bet taip pat aiškiai parodo savo teigiamą požiūrį, kad pirmenybę teikia ne tik savo įmonių ekonominiams interesams, bet ir jaučia poreikį daryti teigiamą įtaką socialinei sistemai ir aplinkai. Verslo veiklos įtakos aplinkai svarbą patvirtino daugiau nei 80 % MVĮ V4 šalyse. MVĮ teigiamai vertino savo įmonių nuolatinį tvarumą atsižvelgdamos į sudėtingą laikotarpį, kurio metu buvo atliktas tyrimas (COVID-19 pandemijos poveikis, karas Ukrainoje, įtempti tarptautiniai santykiai, didelė infliacija). Vidutinis verslo optimizmo lygis, matuotas penktu teiginiu (ST5), V4 šalyse siekė 80 % lygį. Tai galima vertinti kaip teigiamą ekonominį reiškinį. Tyrimo metu atskleistas įdomus faktas: didžiausią teigiamą požiūrį į svarbius nuolatinio tvaraus verslo augimo veiksnius parodė Vengrijos MVĮ, mažiausią - Čekijos MVĮ.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: mažosios ir vidutinės įmonės, nuolatinis tvarumo augimas, ekonominiai veiksniai, socialinis poveikis, aplinkos veiksniai, verslo optimizmas.