• © Vilniaus universitetas, 2002-2022
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2022
  • © Latvijos universitetas, 2002-2022
MIŠRIOS NUOSAVYBĖS REFORMOS ĮMONIŲ VALDYMO GEBĖJIMŲ NUSTATYMAS IR VERTINIMAS: KINIJOS DUOMENYS
Yunchao Du, Renxiang Wang, Mingwei Li

SANTRAUKA.  Stiprėjant mišrios nuosavybės ekonomikai, geri įmonių valdymo gebėjimai tapo svarbia įmonės augimo ir plėtros garantija. Šiuo tikslu būtina išskirti tikslius mišrios nuosavybės reformos įmonių valdymo gebėjimus. Siekiant įvertinti mišrios nuosavybės reformos įmonių valdymo gebėjimus buvo sukurta vertinimo sistema. Ją sudarė keturi gebėjimai: integruoti išteklius, pertvarkyti organizaciją, koordinuoti santykius ir vykdyti vidaus ir išorės priežiūrą. Vertinimo sistema apėmė 16 antrojo lygio rodiklių ir 53 trečiojo lygio rodiklius. Taikant 2020 m. Džedziango (Kinija) biržinių bendrovių duomenis ir analitinės hierarchijos proceso (AHP) metodą, mišrios nuosavybės reformos įmonių valdymo gebėjimas buvo vertinamas pagal tris aspektus: biržos prekybos sąrašų sektorių, regioninį pasiskirstymą ir pramonės kategoriją. Rezultatai rodo, kad mišrios nuosavybės reformos mažų ir vidutinių įmonių valdybos valdymo gebėjimai yra geresni nei pagrindinės valdybos. Palyginus lygių skirtumus miestuose galima daryti išvadą, kad vidiniai skirtumai, rikiuojant nuo didelių iki mažų, yra šie: Hangdžou > Čiudžou > Ningbo > Šaosingas > Taidžou > Dzinhua > Dziasingas > Vendžou = Hudžou. Dauguma pramonės šakų Džedziange, Kinijoje, pasižymi geromis įmonių valdymo sistemomis ir tik keletas pramonės šakų turi trūkumų. Žvelgiant iš dispersijos perspektyvos, išskyrus kompiuterių, medicinos, biologinę, nekilnojamojo turto ir statybos pramones, kitoms pramonės šakoms būdingas mažas atotrūkis ir palyginti subalansuota plėtra. Pastebėta trūkumų, susijusių su nepakankamu išteklių atpažinimo gebėjimu ir išteklių paskirstymo gebėjimu. Taip pat matyti akivaizdūs regioniniai skirtumai ir nepakankama organizacinio pertvarkymo gebėjimų kontrolė. Šio tyrimo išvados susijusios su teoriniu indėliu gerinant mišrios nuosavybės reformos įmonių valdymo gebėjimus.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: mišrios nuosavybės reformos įmonės; įmonių valdymo gebėjimai; nustatymo sistema.