• © Vilniaus universitetas, 2002-2022
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2022
  • © Latvijos universitetas, 2002-2022
ASMENYBĖS BRUOŽŲ ĮTAKA SUBJEKTYVIOMS NEPRODUKTYVAUS ELGESIO DARBE KATEGORIJOMS: VIDURIO EUROPA
Dawid Szostek, Adam P. Balcerzak, Elżbieta Rogalska

SANTRAUKA.  Straipsnio tikslas - nustatyti, kaip asmenybės bruožai (ekstraversija, neurotiškumas, sąžiningumas, sutariamumas ir atvirumas patirčiai) veikia neproduktyvų elgesį darbe, koks yra subjektyvių kategorijų mastas Vidurio Europos socialinėje ir ekonominėje aplinkoje. Siekiant šio tyrimo tikslo buvo gauta pirminė tyrimo informacija iš 454 Lenkijoje gyvenančių profesiškai aktyvių asmenų. Empiriniai duomenys išanalizuoti struktūriniu lygčių modeliavimo (SEM) metodu. Siūlomu teoriniu modeliu buvo siekiama nustatyti, kokią įtaką tam tikri asmenybės tipai daro subjektyvioms CWBs kategorijoms (piktnaudžiavimas prieš kitus, vagystė, sabotažas, pasitraukimas). Empirinė analizė patvirtino, kad asmenybės bruožai veikia itin neproduktyvų elgesį darbe. Didžiausią įtaką pasitraukimui turėjo atitiktis, piktnaudžiavimui prieš kitus - ekstraversija. Sabotažui didžiausią įtaką darė atvirumas patirčiai, o vagystei - taip pat ekstraversija. Nors empiriniai duomenys gauti Lenkijoje, tačiau rezultatai gali suteikti reikšmingų įžvalgų, susijusių su kitomis Vidurio Europos šalimis, kurios turi istorinių, institucinių ir sociokultūrinių panašumų.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: asmenybės bruožai; neproduktyvus elgesys darbe; struktūrinis lygčių modeliavimas SEM.