• © Vilniaus universitetas, 2002-2022
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2022
  • © Latvijos universitetas, 2002-2022
AR ĮMANOMAS JUDĖJIMAS LINK TVARIOS GYVULININKYSTĖS? KINIJOS GYVULININKYSTĖS SEKTORIAUS ANALIZĖ
Xueli Chen, Shasha Luo, Tomas Balezentis, Biaowen Xu

SANTRAUKA.  Per tris intensyvios ekonominės plėtros dešimtmečius Kinijos žemės ūkio sektorius padarė reikšmingą pažangą. Šiuo laikotarpiu sparčiai augo ir gyvulininkystė, kuri sudaro apie ketvirtadalį visos žemės ūkio produkcijos. Nuo 2006 m. Kinija išmeta didžiausią anglies dvideginio kiekį pasaulyje. Gyvulininkystė kaip svarbi žemės ūkio dalis itin prisideda prie išmetamo anglies dioksido kiekio, nors anksčiau atliktuose moksliniuose tyrimuose dėmesys tam buvo menkas. Šiuo darbu siekiama įvertinti ekologiško produktyvumo augimą atsižvelgiant į anglies dioksido išmetimą remiantis "Luenberger-Hicks-Moorsteen" produktyvumo rodikliu ir neparametriniais Kinijos gyvulininkystės 2002-2017 m. įverčiais. Bendras ekologiško produktyvumo padidėjimas skirstomas į tris komponentus: technologinę pažangą, techninio efektyvumo pokytį ir masto efektyvumo pokytį. Tyrimo rezultatai rodo, kad Kinijos gyvulininkystės sektoriaus metinis ekologinis produktyvumo augimas per metus siekia 3,34 %, kurį daugiausia lemia technologijų pažanga (3,72 % per metus), o neigiamai veikia techninio efektyvumo pokytis (-0,19 % per metus) ir masto efektyvumo pokytis (-0,19 % per metus). Taip pat pastebėta, kad provincijose ekologiškumas įgyvendinamas nevienodai, rezultatas - atitinkamos politinės pasekmės.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: ekologiškas bendrasis produktyvumo koeficientas; gyvulininkystė; šalutinės gamybos technologijos; technologijų pažanga; Kinijos žemės ūkis.