• © Vilniaus universitetas, 2002-2021
  • © Latvijos universitetas, 2002-2021
PERĖJIMO NUO TRADICINIO DARBO PRIE NUOTOLINIO DARBO PATIRTIS VENGRIJE
Peter Karácsony, László Vasa, Yuriy Bilan, Katalin Lipták

SANTRAUKA.  Pasaulinis COVID-19 epidemijos protrūkis nuo 2020 m. pavasario iš esmės pakeitė kasdienį žmonių gyvenimą. Be tiesioginių viruso pasekmių sveikatai, epidemija stipriai paveikė visuomenės funkcionavimą, žmonių gyvenimo būdą ir iš esmės - darbo pasaulį. 2020 m. Vengrijoje padaugėjo teledarbo, t. y. „darbo iš namų" atvejų, nes ši darbo forma buvo viena iš būtinų priemonių kovojant su COVID-19 epidemija ir mažinant tiesioginių kontaktų skaičių. Tiek darbdaviai, tiek daugybė darbuotojų susidūrė su teledarbo privalumais ir trūkumais. Todėl šį laikotarpį galima laikyti nemažu perėjimo prie teledarbo ir nuotolinio darbo išbandymu, kurį neabejotinai sukėlė COVID-19 epidemija. Tyrime siekiama atsakyti į klausimą, kokį poveikį nuotolinis darbas daro Vengrijos darbuotojų kasdieniam gyvenimui. Palyginus su kitomis šalimis, iki pandemijos Vengrijoje dirbančiųjų nuotoliniu būdu dalis buvo nedidelė. Dėl šios priežasties daug žmonių susidūrė su drastiško perėjimo nuo tradicinio darbo prie nuotolinio darbo sunkumais. Anketinė apklausa taip pat patvirtino, kad nemaža dalis darbuotojų susidūrė su sunkumais perėjimo prie nuotolinio darbo pradžioje. Pagrindiniai veiksniai, lėmę šiuos sunkumus, buvo techninio pasirengimo trūkumas, pasikeitusi kasdienė rutina, prie kurios jie buvo pripratę dirbdami tradicinį darbą.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: konkurencingumas, COVID-19, darbuotojai, pasitenkinimas darbu, Vengrija, organizacija, nuotolinis darbas.