• © Vilniaus universitetas, 2002-2021
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2021
  • © Latvijos universitetas, 2002-2021
VIETOS KLASTERIŲ VAIDMENS STIPRINIMAS DABARTINĖSE PASAULINĖSE PRIDĖTINĖS VERTĖS GRANDINĖSE
Anna H. Jankowiak

SANTRAUKA.  Pastarąjį dešimtmetį pastebimas tokių reiškinių, kaip užsakomųjų paslaugų teikimas, perkėlimas į kitą šalį, gamybos grandinės sutrikimai ar novatoriški regioniniai klasteriai, vystymasis. Keletas pasaulio ekonomiką formuojančių reiškinių daro tiesioginį ar netiesioginį poveikį tiekimo grandinėms ir gamyklų išdėstymui visame pasaulyje. Šiuo metu neabejotinai stipriausias pasaulio tendencijas pakeitęs reiškinys yra laikomas COVID-19 pandemija. Pandemijos poveikis yra daugialypis ir akivaizdus beveik visose ekonominio, socialinio ir net kultūrinio gyvenimo srityse. Pastaraisiais metais taip pat pastebima reiškinių, susijusių su naująja pramonės revoliucija, vis dažniau vykdoma protekcionistine politika, taip pat veikla, kuria siekiama tvaraus vystymosi ir rūpinimosi aplinka. Straipsnio tikslas - pateikti vietinių klasterių įtraukimo į pasaulines gamybos grandines galimybes, technologinių pokyčių, atsiradusių dėl naujosios pramonės revoliucijos (angl. New Industry Revolution), nacionalinių politikų ir tvarumo politikos, taip pat ekonomikos sulėtėjimo, susijusio su COVID-19 pandemija, metu. Šiuo metu pasaulinės vertės grandinės trumpėja, o gamyba yra labiau koncentruota geografiniu požiūriu. Tiekimo grandinių pertvarkymas ir jų nukreipimas vietos kryptimi gali padėti plėtoti vietos klasterius, kurie yra vienoje vietoje įsikūrusių įmonių, dažnai sudarančių išsamią gamybos grandinę, junginys.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: pasaulinės vertės grandinės, naujoji pramonės revoliucija, klasteriai, pandemija.