• © Vilniaus universitetas, 2002-2021
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2021
  • © Latvijos universitetas, 2002-2021
VALDYMO GALIA AR VALDYBOS GALIA? METAANALIZE PAGRĮSTI VYKDOMŲJŲ DIREKTORIŲ ATLYGINIMŲ DYDŽIUS IR STRUKTŪRĄ LEMIANTYS VEIKSNIAI
Xiaoying Wang, Canhua Kang, Zongyi Yin, Wenwen Yue

SANTRAUKA.  Tyrimų apie vykdomųjų direktorių atlyginimą lemiančius veiksnius yra labai daug, o vadovų galios teorija (VGT) (angl. Management Power Theory) apima visų esamų tyrimų rezultatus. Tačiau akademiniuose sluoksniuose vis dar nėra vieningos nuomonės dėl vykdomojo direktoriaus atlyginimo struktūros ir jo teorinio pagrindimo. Siekiant ištirti vykdomojo direktoriaus atlyginimo dydžio struktūrą lemiančius veiksnius, VGT įtaka vykdomojo direktoriaus atlyginimo nustatymo veiksniams buvo analizuojama taikant metaanalizę trimis aspektais: valdymo galios matavimo, vykdomojo direktoriaus atlyginimo dydžio ir struktūros įtakos veiksnių bei veiklos ir atlyginimo jautrumo. Rezultatai rodo, kad VGT turi reikšmingą prognozinį poveikį pagrindiniams kintamiesiems - bendram grynųjų pinigų kiekiui ir bendram atlyginimo dydžiui vadovų atlyginimo nustatymo veiksniuose. Tačiau VGT neturi reikšmingo poveikio veiklos rezultatų ir atlyginimo jautrumui, o tarp vykdomojo direktoriaus ir valdybos galių pastebimas ginčų procesas. Be to, vykdomojo direktoriaus valdymo galios yra naudingos įvairiais laikotarpiais priimant sprendimus dėl vykdomojo direktoriaus atlyginimo. Kai direktorių valdyba turi daugiau galių nei vykdomasis direktorius, ji labiau linkusi glaudžiai susieti vykdomojo direktoriaus atlyginimą su įmonės veiklos rezultatais, todėl vykdomojo direktoriaus atlyginimo dalis, priklausanti nuo veiklos rezultatų, sudaro didesnę dalį, o atlyginimas grynaisiais pinigais - mažesnę. Tai tęsiasi tol, kol vykdomasis direktorius įgyja teisę valdyti valdybą, pavyzdžiui, vykdomasis direktorius eina valdybos pirmininko pareigas. Vykdomojo direktoriaus atlyginimo dydžiui lemiamą įtaką daro VGT, o jos poveikis vykdomojo direktoriaus valdymo įgaliojimams yra kryžminis. Išvados yra pakankamesnės nei ankstesnių atskirų tyrimų rezultatai, papildo VGT turinį ir teigiamai prisideda prie vadybos praktikos.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: vykdomojo direktoriaus atlyginimas, valdymo galios teorija, valdybos galia, metaanalizė.