• © Vilniaus universitetas, 2002-2021
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2021
  • © Latvijos universitetas, 2002-2021
SOCIALINĖS APSAUGOS VEIKSMINGUMAS EUROPOS ŠALYSE: NEPARAMETRINIS METODAS, PAREMTAS DEA METODIKA
Renata Halaskova, Beata Gavurova, Kristina Kocisova

SANTRAUKA.  Pateiktame tyrime daugiausia dėmesio skiriama socialinės apsaugos veiksmingumui dviejose pagrindinėse srityse. Tyrimo tikslas - įvertinti socialinės apsaugos veiksmingumą pensijų ir socialinės atskirties ir (arba) būsto srityje 28 pasirinktose Europos šalyse 2010-2017 metais. Analizuojant socialinės apsaugos veiksmingumą ir vėliau vertinant pensijų ir socialinės atskirties (būsto) veiksmingumo pokyčius dviem laikotarpiais - 2010-2013 m. ir 2014-2017 m. - taikoma duomenų gausos analizė. Priešingai nei socialinės atskirties ir (arba) būsto srityje, socialinės apsaugos veiksmingumo rezultatai 2010-2017 metais rodo didesnius pensijų veiksmingumo skirtumus. Daugumoje Europos šalių abiejose vertinamose srityse vyrauja bendras socialinės apsaugos efektyvumo augimas. Pensijų srities efektyvumo didėjimą 2010-2013 metais paveikė techninio efektyvumo augimas ir pensijų sistemos pokyčiai, o 2014-2017 metais - techninio efektyvumo augimas. Socialinės atskirties ir (arba) būsto srities efektyvumo augimui pirmuoju laikotarpiu įtakos turėjo techninio efektyvumo augimas, o antruoju laikotarpiu daugiausia - socialinės paramos sistemos pokyčiai. Vertinant socialinę apsaugą būtina atsižvelgti į veiksmingumo kriterijų, taip pat į kiekvienos šalies socialinės apsaugos kriterijus ir sąlygas. Socialinės politikos, taip pat nacionalinių ir regioninių strateginių planų kūrėjams šios išvados pateikia vertingos informacijos.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: efektyvumas, socialinė apsauga, pensijos, socialinė atskirtis ir būstas, DEA metodika.