• © Vilniaus universitetas, 2002-2021
  • © Latvijos universitetas, 2002-2021
SAUSUMOS IR JŪRŲ KELIŲ INICIATYVA BEI DARNUS VYSTYMASIS: KINIJA IR LIETUVA
Joseph Pilotta, Živilė Sederevičiūtė-Pačiauskienė

SANTRAUKA.  Šis tyrimas susieja tris svarbius pasaulinio valdymo klausimus: Darnaus vystymosi darbotvarkę iki 2030 m., Kinijos ir Lietuvos (ES) santykius bei Sausumos ir jūrų kelių iniciatyvą (SJKI). Straipsnyje pateikiamas požiūris į darnumą Kinijos ir Lietuvos atžvilgiu yra tiek metodologinis, tiek analitinis. Brundtlando pranešimas vertintinas kaip planavimo metodo laiko atžvilgiu pateikimas. Kadangi terminų nustatymas skiriasi priklausomai nuo skirtingų socialinės sistemos sektorių, šis metodas taip pat gali būti taikomas siekiant spręsti Kinijos ir Lietuvos politinio įteisinimo problemas. Vietos, nacionalinis ir pasaulinis vystymasis yra daugiasluoksnis. Darnumo kontekste dėmesys vystymuisi sutelkiamas į ekonominius tikslus ir prioritetus, į kuriuos vyriausybės, verslo ir politikos organizacijos turi atsižvelgti priimdamos sprendimus. Visi sprendimai sukuria tam tikrų laikotarpių apribojimus. Kinijos ir Lietuvos atveju darnumo pokyčiai kyla iš neseniai buvusių totalitarinių režimų, kuriems būdinga įsakymais paremta organizacinė struktūra. Abiejose šalyse šiuo metu veikia rinkos ekonomika, todėl kiekvienai iš jų kyla sunkumų stengiantis išlaikyti stabilumą pereinamuoju laikotarpiu. Straipsnyje aptariama laikotarpių tipologija ir jų galimo poveikio pavyzdžiai.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: darnus vystymasis, darnumas, Kinija, Europos Sąjunga, Sausumos ir jūrų kelių iniciatyva.