• © Vilniaus universitetas, 2002-2021
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2021
  • © Latvijos universitetas, 2002-2021
ARTIMŲJŲ RYTŲ ŠALIŲ VAIDMUO TARPTAUTINĖJE GINKLŲ RINKOJE XXI AMŽIAUS PERSPEKTYVOJE
Przemysław Skulski

SANTRAUKA.  Artimieji Rytai kaip vienas iš didelės geopolitinės svarbos regionų daro įtaką regioninio saugumo politikai, kurios pasekmė - didelės šio regiono šalių išlaidos gynybai. Pastaraisiais metais kariniam saugumui skirtų išlaidų dydžiui įtakos turėjo nestabili politinė padėtis Artimuosiuose Rytuose, visų pirma tebesitęsiantys ginkluoti konfliktai, taip pat etninė ir religinė įtampa daugelyje regiono vietovių. Šiame amžiuje Artimųjų Rytų šalys yra vienos iš ginkluotės importuotojų, o didžiausios pasaulio ginklų tiekėjos (JAV, Rusija, Prancūzija ir Didžioji Britanija) aktyviai veikia regiono rinkose, todėl konkurencija yra labai intensyvi. Artimųjų Rytų šalys taip pat dalyvauja ginkluotės rinkoje kaip eksportuotojos, tačiau tvirtas pozicijas šioje srityje užėmė tik Izraelis ir Turkija.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: tarptautinė ginkluotės rinka, ginklų prekyba, gynybos pramonė, Artimieji Rytai.