• © Vilniaus universitetas, 2002-2021
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2021
  • © Latvijos universitetas, 2002-2021
ROC KREIVĘ DIDINANČIO PAGRINDINIO KOMPONENTO ANALIZĖ: FINANSINĖS ATSKAITOMYBĖS NEATITIKTIES RIZIKOS VERTINIMAS IR ĮMONĖS VIDAUS KONTROLĖ. RUMUNIJOS VALSTYBINIŲ ĮMONIŲ ĮRODYMAI
Ionela Florea Munteanu, Norina Popovici, Elena Condrea, Adriana Grigorescu, Corina Aurora Marin Barbu

SANTRAUKA.  Šiame darbe aptariamas kelių atvejų empirinis Rumunijos valstybinių įmonių tyrimas, kuris skiriasi vertinant finansines ataskaitas ir atspindi institucionalizuotas normas bei tvarumo atskaitomybių teikimo reikalavimus. Nagrinėjama daugialypė analizė, papildyta ROC kreivės neatitikimų vertinimu, kuris yra būtinas prognozuojant ir koreliuojant finansinius rezultatus su poreikiu tobulinti vidaus kontrolės sistemas. Neatitikimų naudojimas sprendžiant bendrovių problemas valstybinėse įmonėse gali suteikti įmonių kontrolės mechanizmo brandumui praktinį aspektą ir padidinti jo operatyvumą. Išvados pagrindžia finansinės atskaitomybės ir vidaus kontrolės stiprinimo poreikio atitikimų ir klaidų tarpusavio priklausomybės tiesioginius empirinius įrodymus. Tyrimas atliktas remiantis 111 socialinių tyrimų, kurių viešųjų auditų rezultatai buvo koreliuojami vertinant Rumunijos valstybinių įmonių, veikiančių vandens pramonėje, finansines ataskaitas. Siūlomas naujas požiūris į finansinę atskaitomybę, pateikiami įrodymai, kad vidaus kontrolės mechanizmai gali būti vertinami kaip veiksmingos valdymo priemonės numatant ekonomišką taikymą, siekiant pagerinti finansinės atskaitomybės kokybę ir pasiekti ekonominės veiklos rezultatų. Panašių tyrimų plėtra gali pagerinti vidaus kontrolės vertinimą teikiant tvarumo ataskaitas.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: tvarumo ataskaita, finansinių rezultatų neatitiktis, finansinės rizikos analizė, įmonių socialinė atsakomybė, ROC kreivė.