• © Vilniaus universitetas, 2002-2021
  • © Latvijos universitetas, 2002-2021
KOMPLEKSINIS LIETUVOS SAVIVALDYBIŲ PLĖTROS NEIGIAMŲ POKYČIŲ VERTINIMAS
Romualdas Ginevičius, Roman Trishch, Rita Remeikienė, Ligita Gasparėnienė

SANTRAUKA.  Savivaldybių kaip atvirų socioekonominių sistemų plėtrą lydi ne tik teigiami, bet ir neigiami pokyčiai, apimantys daug socialinių ir ekonominių problemų (korupciją, skurdą, emigraciją, nusikalstamumą ir t. t.). Pagrindiniai minėtų problemų rezultatai - šešėlinės ekonomikos atsiradimas ir augantis nedarbo lygis. Apibendrinant jų bendrą poveikį galima vadinti N-plėtra. Norint įvertinti N-plėtros mastą, reikia normalizuoti ir sujungti šešėlinės ekonomikos bei nedarbo lygio vertes. Svarbu normalizuoti reikšmes taikant funkcinį (nelinijinį), o ne linijinį požiūrį, kadangi atitinkamos funkcijos leidžia apskaičiuoti tiek vertės svyravimų rodiklius, tiek ir reikšmę pasirinktoje vertinimo skalėje. Taip rodiklio vertės paverčiamos nedimensinėmis ir gali būti lyginamos, o tai leidžia jas sujungti į vieną indeksą. Mokslinė darbo naujovė susijusi su dviem aspektais. Pirma, neigiami procesai, neišvengiamai lydintys socioekonominių sistemų plėtrą, buvo nustatyti ir apibendrinti pagal N-plėtros kategoriją. Antra, N-plėtros mastas buvo apskaičiuotas pritaikius neparametrinius statistinius metodus, leidžiančius pereiti nuo linijinio prie nelinijinio rodiklio reikšmių normalizavimo remiantis Haringtono funkcijomis. Siūlomas metodas leidžia ne tik rodiklio reikšmes paversti nedimensinėmis, bet ir įvertinti jų reikšmingumą ir taip išplėsti kelių kriterijų vertinimo potencialą.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: socioekonominių sistemų plėtra, kelių kriterijų metodai, nedarbas, šešėlinė ekonomika.