• © Vilniaus universitetas, 2002-2021
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2021
  • © Latvijos universitetas, 2002-2021
CENTRINĖS VALDŽIOS INSTITUCIJOS RINKOS PRIEŽIŪROS VEIKLOS RUMUNIJOJE ANALIZĖ IR JOS POVEIKIO RUMUNIJOS VARTOTOJŲ TEISIŲ APSAUGAI VERTINIMAS REMIANTIS EUROPOS VARTOTOJŲ SĄLYGŲ INDEKSU
Gabriela Gheorghiu, Elena Cerasela Spătariu, Raluca Andreea Trandafir, Maria Alina Carataș, Adrian Șerban-Comănescu

SANTRAUKA.  Vartotojų teisių apsaugos organizavimas nacionaliniu lygmeniu yra sudėtingas procesas, kurio veiksmingumą iš esmės lemia partnerystės tarp valdžios institucijų ir rinkos galios, verslo organizacijų ir kiekvieno vartotojo kokybė. Šiame kontekste mokslinio tyrimo iniciatyvos tikslas - įvertinti, kiek Rumunijoje vykdoma specialiai šioje srityje kvalifikuotos centrinės valdžios institucijos vartotojų teisių apsaugos veikla atitinka vartotojų poreikius gerbti jų teises nacionalinėje rinkoje. Darbe daugiausia dėmesio skiriama nacionalinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (NACP) veiklos, vykdytos 2012-2019 m., empirinei analizei, atsižvelgiant į tai, kad pagrindinė šios institucijos paskirtis - užtikrinti aukšto lygio Rumunijos vartotojų teisių apsaugą, veiksmingai taikant teisės aktus šioje srityje. Tyrime analizuojama NACP rinkos priežiūros veikla - tiek aktyvaus komponento, pagrįsto tematine vartotojų teisių apsaugos teisės aktų įgyvendinimo kontrole, tiek reaktyvaus komponento, inicijuojant operatyvius veiksmus, gavus vartotojų skundų, - požiūriu. Pagaliau NACP veiklos poveikis Rumunijos vartotojams vertinamas remiantis Europos vartotojų sąlygų indeksu.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: vartotojų teisės, vartotojų teisių apsauga, rinkos priežiūros veikla, nacionalinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba, Rumunija.