• © Vilniaus universitetas, 2002-2021
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2021
  • © Latvijos universitetas, 2002-2021
VADOVŲ DARBO UŽMOKESČIO SKIRTUMO IR VALDYBOS KAPITALO POVEIKIS ĮMONIŲ INVESTICIJOMS Į INOVACIJAS: AUKŠTŲJŲ TECHNOLOGIJŲ BENDROVIŲ, KURIŲ AKCIJOMIS PREKIAUJAMA BIRŽOJE, ATVEJO TYRIMAS
Xinxin Jing, Ruchuan Jiang, Na Zhao, Xinrui Lin

SANTRAUKA.  Įmonė siūlo skirtingą darbo užmokestį kaip veiksmingą paskatą vadovams. Tačiau darbo užmokesčio skirtumas tarp mažesnį atlyginimą gaunančių vadovų gali būti suvokiamas kaip nesąžiningas, net jeigu tai skatintų įmonės investicijas į inovacijas. Remiantis 2011-2018 m. AT biržinėmis įmonėmis, esančiomis A-akcijų Šanchajaus ir Kinijos Šendženo vertybinių popierių biržose, buvo sukurtas fiksuoto efekto panelinis modelis, skirtas ištirti vadovų darbo užmokesčio skirtumus ir valdybos kapitalo įtaką įmonės investicijoms į inovacijas. Pagal šį modelį buvo tiriamas individualus vadovų darbo užmokesčio skirtumų ir valdybos kapitalo poveikis, taip pat bendras jų poveikis įmonės investicijoms į inovacijas. Rezultatai rodo, kad ilgalaikiai ir trumpalaikiai vadovų darbo užmokesčio skirtumai žymiai teigiamai veikia įmonės investicijas į inovacijas. Teigiamas ilgalaikio vadovų darbo užmokesčio skirtumo poveikis yra ryškesnis nei trumpalaikio. Valdybos žmogiškojo kapitalo darbo patirtis gali žymiai paskatinti įmonės investicijas į inovacijas, o grandinės direktoriai iš esmės stabdo įmonės investicijas į inovacijas. Be to, trumpalaikis vadovų darbo užmokesčio skirtumas ir valdybos žmogiškojo kapitalo darbo patirtis daro didelį papildomą poveikį įmonių investicijoms į inovacijas. Šio tyrimo išvados gali suteikti įmonėms teorinį pagrindą ir naudingų nuorodų, skirtų formuoti veiksmingus vadovų darbo užmokesčio skatinimo mechanizmus ir tobulinti valdybos valdymo mechanizmą.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: vadovų atlyginimų skirtumas, valdybos kapitalas, įmonių investicijos į inovacijas.