• © Vilniaus universitetas, 2002-2021
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2021
  • © Latvijos universitetas, 2002-2021
SPORTINĖS VEIKLOS SVARBA VYRŲ (KAIP VARTOTOJŲ AVANSU) SAVIVERTEI IR SOCIALINĖS ATSKIRTIES MAŽINIMUI
Oksana Mačėnaitė, Jūratė Požėrienė, Diana Rėklaitienė, Vida Ostasevičienė

SANTRAUKA.  Socialinė atskirtis ir šio reiškinio sukeliamos problemos mokslininkams buvo aktualios visais laikais. Į socialinės atskirties grupes daugiausia patenka vyrų dėl su lyties identitetu susijusiu visuomenės stereotipiškumu jų atžvilgiu. Vyrų kuriama gyvenimo kokybė ir jiems svarbus vyriškojo identiteto kūrimo etapas matuojamas įsigyjant jų statusą kuriančių atributų: nekilnojamojo turto, automobilį, produktų, paslaugų. Pasitenkinimą ir pasitikėjimą savimi suteikia galimybė pirkti, siekti geresnės gyvenimo kokybės vartojant prekes ir paslaugas. Tačiau kai pinigų trūksta, jų skolinamasi ir vartojama skolon. Vartojimas skolon, kasdienių ir prabangos prekių pirkimas, investavimas į save ir savo kūną - tai tarsi tam tikra esamų vyriškumo trūkumų kompensacija bei galimybė pripažinti save pasitikinčiu, gerbiančiu, turinčiu aukštą savivertę vyru, užimančiu atitinkamą padėtį visuomenėje. Mahalik (2000), tirdamas vyrus ir vyriškumo psichologiją, pagalbos vyrams siūlo paieškoti pasitelkiant vyrams artimą adaptyvią vyriškumui aplinką - sportinę veiklą, skatinančią vyrus geriau save vertinti, labiau pasitikėti savimi.
Tyrime dalyvavusių vyrų savivertės įvertinimai svyruoja nuo labai žemos savivertės iki nepakankamos. Dėl to jie negali jaustis lygiaverčiai tarp pakankamai arba aukštai save vertinančių vyrų bei patiria socialinės įtraukties problemų. Vyrų dalyvavimas sportinėje veikloje padeda jiems geriau save vertinti, labiau pasitikėti savimi, o socialinės atskirties įveikimas padeda identifikuoti veiksnius, trukdančius dalyvauti socialinėje įtrauktyje. Sportinė veikla - tai patikimas socialinės atskirties mažinimo būdas, siekiant stiprinti vyrų savivertę, kurios problemos susijusios su vartojimu avansu .

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: sportinis aktyvumas, gyvenimo kokybė, socialinė atskirtis, savigarba, vartojimas avansu.