• © Vilniaus universitetas, 2002-2021
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2021
  • © Latvijos universitetas, 2002-2021
MAKROEKONOMINIŲ PROCESŲ PORTFELIS KAIP ŠALIES EKONOMINIO EFEKTYVUMO VALDYMO PRIEMONĖ
Laima Okunevičiūtė Neverauskienė, Irena Danilevičienė, Vytautas Aleksandras Rutkauskas

SANTRAUKA.  Šalies ekonominė situacija yra glaudžiai susijusi su atskirų šakų produktyvumo lygmeniu. Produktyvumo augimas skatina didesnį darbo užmokesčio lygmenį ir naujų darbo vietų atsiradimą, o kartu tai reiškia didelę tikimybę, kad didėjant pajamoms žmonių padėtis visuomenėje gerės, o mažėjantis nedarbas teigiamai veiks tiek žmonių gyvenimo kokybę, tiek bendrą užimtumo situaciją šalyje. Efektyvesnis turimų gamybos priemonių ir žinių (kompetencijų) panaudojimas bei kryptingas turimos darbo jėgos panaudojimas taip pat didina produktyvumą, kuris savo ruožtu skatina didesnės grąžos gavimo tikimybę ir šalies ekonominės situacijos gerėjimą. Produktyvumas veikia ir šalies ekonomiką, ir šalies konkurencingumą, todėl ieškoma galimybių didinti šalies produktyvumo lygį, tinkamai analizuojant esamą padėtį ir modeliuojant praktinių problemų sprendimo būdus. Straipsnyje numatoma išanalizuoti Europos Sąjungos šalių produktyvumą lemiančius faktorius pagal išskirtus veiksnius (darbo užmokestis, užimtumas, gamybos priemonės, žinios ir kompetencijos) ir pasiūlyti efektyvesnį finansinių išteklių panaudojimo modelį, skatinantį produktyvumo augimą. Siekiama sumodeliuoti sistemą, kuri, atsižvelgiant į investicijas į makroveiksnius, nuo kurių priklauso integralūs šalies ekonominės galios rodikliai, padėtų optimaliai paskirstyti finansinius išteklius, siekiant maksimalios grąžos ir produktyvumo augimo. Supaprastinta portfelio kaip instrumento funkcija, matant jį tiesiog kaip finansinių aktyvų sąranką, kurių funkcionavimo rezultatai gali būti subedramatinami su portfeliui keliamų tikslų indikatoriais. Tai galima atlikti pasitelkus stochastinį rezultatų ir priklausomybių vertinimo būdą, kai galimybės tapsmo patikimumas tampa realia galutinio naudingumo ugdymo priemone. Straipsnio tikslas ‒ sukurti ir aprobuoti koncepciją ir kompiuterizuotą analitinę sistemą, kurios leistų kryptingai paskirstyti atitinkamus finansinius išteklius kaip produktyvumą lemiančius veiksnius, siekiant aukštesnio produktyvumo ir atitinkamai šalies konkurencingumo. Siekiant tikslo, sprendžiami šie uždaviniai: išanalizuoti produktyvumo ir konkurencingumo aspektus ir juos lemiančius veiksnius; įvertinti veiksnių įtaką konkurencingumui; pasiūlyti finansinių išteklių (investicijų) perskirstymo koncepciją, siekiant aukštesnio produktyvumo ir efektyvesnių jį lemiančių veiksnių panaudojimo. Straipsnyje taikomi tokie darbo metodai: mokslinių koncepcijų ir empirinių tyrimų rezultatų sisteminimas, gretinimas, apibendrinimas, Dikio-Fulerio metodas, adekvataus investicinio portfelio metodas.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: darbo užmokestis, investicijos, portfelis, produktyvumas, užimtumas.