• © Vilniaus universitetas, 2002-2021
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2021
  • © Latvijos universitetas, 2002-2021
EKONOMINĖS POLITIKOS NEAPIBRĖŽTUMO ĮTAKA ĮMONIŲ FINANSINĖS INFORMACIJOS ATSKLEIDIMUI
Jieqiong Wang, Xiao Zhang, Mingjie Dai

SANTRAUKA.  Dėl įvairių rizikų ir vis sudėtingesnės bei dinamiškesnės tarptautinės situacijos dabartinė pasaulio ekonomika atsidūrė sudėtingame prisitaikymo etape. Dėl to skirtingų šalių vyriausybės kontroliavo savo ekonominių sprendimų greitį, dažnai koreguodamos savo ekonominę politiką, o tai padidino ekonominės politikos neapibrėžtumą. Didelis ekonominės politikos neapibrėžtumas gali turėti neigiamą poveikį įmonių verslo ir informacinei aplinkai. Dėl šios priežasties įmonės, skatinamos savo pačių intereso, gali įsitraukti į pajamų valdymą ir neteisėtą finansinę elgseną, taip sustiprindamos rinkos informacijos asimetriją. Siekiant atskleisti ekonominės politikos neapibrėžtumo poveikį įmonių finansinės informacijos atskleidimui, ištirti kelių analizės mechanizmą ir įvairovę, pasitelkti 2007‒2018 m. Kinijos A akcijų biržinių įmonių duomenys ir keletas linijinių regresijos modelių. Rezultatai rodo, kad ekonominės politikos neapibrėžtumas mažina įmonių pelno valdymo lygį, ypač išankstinio pelno valdymo lygį, taip pat mažina pažeidžiančios finansinės informacijos atskleidimo tikimybę. Banko paskolos dydis yra tarpinis ekonominės politikos neapibrėžtumo rodiklis, turintis įtakos įmonės pajamų valdymui ir finansinės informacijos atskleidimui, o banko paskolos procentai yra tik tarpinis kelias. Ekonominės politikos neapibrėžtumo įtaka įmonių finansinės informacijos atskleidimui skiriasi priklausomai nuo jų vidaus valdymo lygio, institucinio investuotojų akcijų santykio bei pelno ir nuostolių padėties. Didėjant ekonominės politikos neapibrėžtumui, tyrimo rezultatai gali tapti svarbiu pagrindu investuotojams priimti investicinius sprendimus, palengvinti reguliavimo institucijų vykdomą įmonių finansinės informacijos atskleidimo kokybės priežiūrą ir papildyti literatūrą apie ekonominės politikos neapibrėžtumo sukeltus mikroekonominius padarinius bei mikroskopinius veiksnius, veikiančius įmonių finansinės informacijos atskleidimą ir sprendimų priėmimą.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: ekonominės politikos neapibrėžtumas, finansinės informacijos atskleidimo kokybė, tarpininkavimo poveikis, įvairialypė įtaka.