• © Vilniaus universitetas, 2002-2021
  • © Latvijos universitetas, 2002-2021
BENDROS PINIGŲ POLITIKOS EFEKTYVUMAS: BALTIJOS ŠALIŲ IR SLOVĖNIJOS ATVEJIS
Marianna Siničakova, Benedict E. Alechenu, Srdjan Redzepagic

SANTRAUKA.  Šio darbo tikslas yra įvertinti bendros pinigų politikos efektyvumą Baltijos šalims (Estijai, Latvijai ir Lietuvai) bei Slovėnijai kaip santykiškai naujoms Europos ekonominės ir pinigų sąjungos valstybėms narėms, kurių pavyzdžiu gali pasinaudoti kitos potencialios euro zonos narės savo integracijos procese. Kiekybiškas monetarinių taisyklių vertinimas prieš ir po euro įvedimo buvo atliktas taikant tiesinę regresiją ir Newey-West metodą. Skaičiavimai yra paremti tradicine Taylor taisykle ir keliais Taylor taisyklių tipo principais. Tyrimo išvados parodo, kad pasirinktų šalių valstybinė palūkanų norma buvo labiau paveikta infliacijos bei gamybos apimties skirtumo nei vėliau pritaikytos bendros Europos palūkanų normos. Infliacijos atveju rezultatai buvo šiek tiek geresni nei gamybos apimties skirtumo atveju, tačiau buvo pažeista Taylor taisyklė, todėl ateityje šalims prognozuojama defliacija. Nepaisant to, pateikta keletas argumentų, kodėl ateinančiais metais bendros pinigų politikos perspektyva galėtų teigiamai paveikti ne tik šalis nares steigėjas, bet ir naujas šalis nares.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: Europos ekonominė ir pinigų sąjunga, pinigų politika, monetarinės taisyklės, Slovėnija, Baltijos šalys.