• © Vilniaus universitetas, 2002-2021
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2021
  • © Latvijos universitetas, 2002-2021
ALTERNATYVIOSIOS INSTITUCIJOS KAIP PAGRINDINĖ KRIZĘ PIETRYČIŲ EUROPOJE KELIANTI PRIEŽASTIS
Veselin Draskovic, Radislav Jovovic, Milica Delibasic, Anna Sherstobitova

SANTRAUKA.  Krizė yra bendra daugelio neigiamų apraiškų ir pasekmių išraiška, jau tris dešimtmečius slegianti socialinę ir ekonominę Pietryčių Europos šalių tikrovę. Socializmo problemas pakeitė naujos, neoliberalių reformų nulemtos problemos. Šio darbo objektas ‒ pagrindinių santykių, egzistuojančių tarp institucijų, teisinės valstybės bei alternatyviųjų institucijų, kurių pobūdis lemia socialinę ir ekonominę plėtrą visose šalyse, tyrimas. Šio darbo tikslas yra nurodyti pagrindines Pietryčių Europos šalių atsilikimo priežastis. Atskaitos taškas yra hipotezė, kad pagrindinės krizės priežastys kyla trikampyje, kurį sudaro programiškai silpnos formaliosios institucijos, į interesus orientuotas teisinės valstybės deficitas bei stiprios alternatyviosios institucijos. Daroma išvada, kad skubus minėtų ryšių pašalinimas sudaro sąlygas tolesniam Pietryčių Europos šalių vystymuisi.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: krizė, alternatyviosios institucijos, teisinė valstybė, institucijos egzaptacija, Pietryčių Europa.