• © Vilniaus universitetas, 2002-2021
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2021
  • © Latvijos universitetas, 2002-2021
RIZIKOS KAPITALO ĮTAKA ĮMONIŲ FINANSAVIMO APRIBOJIMAMS IR TVARAUS AUGIMO GEBĖJIMAMS IŠ GYVAVIMO CIKLO PERSPEKTYVOS
Lijuan Zhao, Dunli Zhang, Ting Zhu, Ting Zhang, Fengpei Wu

SANTRAUKA.  Rizikos kapitalas įvairiai veikia įmonių finansavimo apribojimus ir tvaraus augimo gebėjimus skirtingais gyvavimo ciklais, tačiau esami tyrimai aiškiai neatskleidė konkrečių jo pasekmių. Siekiama ištirti rizikos kapitalo įtaką skirtingo gyvavimo ciklo įmonėms. Pasitelktas 2009-2018 m. Kinijos "A" akcijų sąraše išvardytų bendrovių duomenų ir daugkartinės regresijos analizės modelis. Remiantis įmonių organizacinėmis savybėmis, dinamiškai analizuojama rizikos kapitalo įtaka skirtingo gyvavimo ciklo įmonių finansavimo apribojimams ir tvaraus augimo galimybėms. Rezultatai atskleidė, kad finansavimo apribojimai, su kuriais susiduria augančios įmonės, yra didesni nei brandžių įmonių, o rizikos kapitalas labiau gali palengvinti finansavimo apribojimus augančioms įmonėms nei brandžioms. Vertinant tvaraus augimo galimybių atžvilgiu, rizikos kapitalas žymiai stipriau veikia brandos etapo įmones nei augančias. Be to, rizikos kapitalo poveikis finansavimo apribojimų lengvinimui yra reikšmingesnis valstybei nepriklausančiose augimo etapo įmonėse, o jo poveikis tvaraus augimo gebėjimų stiprinimui atrodo ryškesnis valstybei priklausančiose brandos etapo įmonėse. Išvados praplečia rizikos kapitalo įtakos pasekmių tyrimo ribas ir suteikia teorinį bei sprendimų priėmimo pagrindą dinamiškam finansavimo strategijų pasirinkimui biržinėse bendrovėse ir jų tvariam vystymuisi.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: įmonės gyvavimo ciklas, rizikos kapitalas, finansavimo apribojimas, tvaraus augimo galimybė.