• © Vilniaus universitetas, 2002-2021
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2021
  • © Latvijos universitetas, 2002-2021
NETIESIŠKAI LAIKE KINTANČIŲ KIEKYBINIŲ IR KAINOMIS PAGRĮSTŲ PINIGŲ POLITIKOS PRIEMONIŲ POVEIKIS BANKŲ SISTEMINEI RIZIKAI
Zhenjiang Dou, Jingyi Wang, Cong Zhang, Weiyi Luo

SANTRAUKA.  Pastaraisiais metais pinigų politika ir finansinis stabilumas buvo akademinės bendruomenės dėmesio centre. Paprastai pinigų politikos priemonės yra skirstomos į du tipus: kiekybines ir pagrįstas kainomis. Šios priemonės yra nevienodos sisteminės rizikos mechanizmui ir poveikiui. Siekiant išnagrinėti, kokią įtaką pinigų politikos priemonių skirtumai turi bankų sisteminei rizikai, buvo panaudoti 16-os Kinijoje esančių komercinių bankų dažnai pasikartojantys grąžos duomenys nuo 2007 m. sausio mėn. iki 2018 m. rugsėjo mėn. Bankų sisteminei rizikai įvertinti buvo taikomas ilgalaikio tikėtino vertės trūkumo metodas. Šiuo pagrindu buvo sukurtas vektorinės autoregresijos valiutų derinimo modelis. Atlikta lyginamoji analizė, leidusi ištirti dviejų pinigų politikos priemonių netiesiškai laike kintančius poveikius, kurie turėjo įtakos ankščiau minėtų bankų sisteminei rizikai skirtingais makroekonomikos etapais. Rezultatai rodo, kad pinigų politikos reguliavimas daro žymų poveikį bankų sisteminei rizikai. Bankų sisteminė rizika paprastai didėja esant laisvai pinigų politikos aplinkai, neatsižvelgiant į tai, ar pinigų politikos priemonės yra kiekybinės, ar pagrįstos kainomis. Be to, įtaka, kurią pinigų politikos reguliavimas daro bankų sisteminei finansinei rizikai, turi netiesiško kitimo laike savybių. Tai reiškia, kad tos pačios pinigų politikos priemonės poveikis bankų sisteminei rizikai turi netiesiško kitimo laike savybių skirtingose makroekonomikos aplinkose. Kiekybinės ir kainomis pagrįstos pinigų politikos priemonės skirtingai veikia bankų sisteminę riziką. Palyginti su kiekybine pinigų politikos priemone, kainomis pagrįstos priemonės poveikis yra reikšmingesnis. Išvadoms būdinga svarbi pamatinė vertė sisteminės finansinės rizikos prevencijai.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: pinigų politika, bankų sisteminė rizika, kintantis laike.