• © Vilniaus universitetas, 2002-2021
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2021
  • © Latvijos universitetas, 2002-2021
NAFTOS KAINŲ SVYRAVIMŲ LAIKO DAŽNIO DOMENO ŠALUTINIS POVEIKIS KINIJOS PREKIŲ ATEITIES SANDORIŲ RINKAI
Jingran Zhu, Qinghua Song, Samer Khouri

SANTRAUKA.  Kasmet didėjant naftos kainų nepastovumui ir Kinijos prekių ateities sandorių apyvartai, šalutinis prekių ateities sandorių rinkos ir žalios naftos rinkos poveikis sulaukė didėjančio visuomenės dėmesio. Tarp Kinijos prekių ateities sandorių ir naftos kainų tarptautinėje rinkoje egzistuoja stipri koreliacija. Siekiant ištirti naftos kainų svyravimų poveikį ir skirtumus tarp Kinijos prekių ateities sandorių rinkoje įvairiais svyravimo laikotarpiais, buvo sukurta "Tarptautinės naftos kainos ir Kinijos prekių ateities sandorių" informacinė sistema. Remiantis 2004 m. birželio 1 d. - 2020 m. vasario 28 d. duomenimis, dinaminis ir statinis naftos kainų svyravimų poveikis Kinijos prekių ateities sandorių rinkai buvo įvertintas ir ištirtas derinant laiko dažnio šalutinio poveikio indekso modelius. Rezultatai rodo, kad, atsižvelgiant į statinį pašalinio poveikio indeksą, bendras šalutinis poveikis laiko domeno sistemoje yra 31, 99 %, o skirtinguose dažnio domenuose pamažu mažėja. Naftos kaina yra artimesnė šaltinio vertei. Atsižvelgiant į dinaminį šalutinį poveikį, šis kelia dinaminius pokyčius įvairiuose dažnio domenuose. Rizikos atvejai trumpuoju laikotarpiu padidina svyravimus, tačiau ilguoju laikotarpiu jie turi įtakos svyravimo tendencijoms. Remiantis tuo, šiame tyrime galima teigti, jog gebėjimą suvaldyti naftos kainų šuolius galima sustiprinti optimizuojant verslo kategorijas ir gerinant rizikos valdymą.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: naftos kaina, prekių ateities sandoriai, šalutinis poveikis, šalutinio poveikio indekso modelis.