• © Vilniaus universitetas, 2002-2021
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2021
  • © Latvijos universitetas, 2002-2021
KOLEKTYVINIŲ SANKCIJŲ VALDYMO KELIAS ĮMONIŲ INOVACIJŲ TINKLE IŠ ŽINIŲ SRAUTO PERSPEKTYVOS: fsQCA METODAS
Tao Wang, Xiaomei Li, Chao Yu, Xin Gu, Kevin Honglin Zhang

SANTRAUKA.  Kolektyvinės sankcijos yra svarbi inovacijų tinklo valdymo dalis, įmani sudaryti normas ir atgrasymo priemones, skirtas apriboti oportunistinį tinklo narių elgesį. Tačiau dabartiniai kolektyvinių sankcijų valdymo vaidmens tyrimai yra nepakankami ir jiems trūksta empirinio testavimo, todėl jie nepatenkina praktinių įmonių inovacijų tinklo valdymo poreikių. Siekiant ištirti kolektyvinių sankcijų valdymo kelią įmonių inovacijų tinkle, buvo gauti 227-ių apklausos anketų duomenys, surinkti iš tarpusavyje bendradarbiavusių tinklo inovacijų įmonių, įsikūriusių Kinijos miestuose Sičuane, Hubėjuje, Guangdonge ir Pekine nuo 2019 m. gegužės iki birželio mėn. Analizuojant ryšį tarp kolektyvinių sankcijų ir valdymo efektyvumo, pasitelktas struktūrinių lygčių modeliavimas (SEM) ir "fuzzy-set" kokybinė lyginamoji analizė (angl. fsQCA); nagrinėti keli sutampantys ryšiai tarp bendrų sankcijų, žinių srauto ir valdymo efektyvumo. Rezultatai rodo, kad kolektyvinės sankcijos turi pastebimą teigiamą poveikį valdymo efektyvumui, o žinių srautas atlieka tarpininkavimo funkciją kolektyvinių sankcijų valdymo tinkle. Be to, skirtingos kolektyvinių sankcijų ir žinių srauto subdimensijų konfigūracijos lemia skirtingus valdymo efektyvumo rezultatus. Iš pateiktų rezultatų trimis konfigūracijomis buvo pasiektas aukštas valdymo efektyvumas, dviem iš jų buvo pritaikytos vienodos pagrindinės sąlygos, t. y. griežtas požiūris į sankcijas ir aukštas žinių dalijimosi lygis, o paskutinei - didelis sankcijų intensyvumas ir aukštas žinių dalijimosi lygis. Trimis kombinacijomis buvo pasiektas žemas valdymo efektyvumas: žemas sankcijų intensyvumas ir nepakankamas žinių dalijimasis; žemas sankcijų intensyvumas ir nepakankamas žinių kūrimas; griežtas požiūris į sankcijas, bet sankcijų apribojimų trūkumas. Rezultatai atskleidžia kolektyvinių sankcijų kelią įmonių inovacijų tinkle ir nustato kolektyvinių sankcijų bei žinių srauto kombinaciją, kuri pasiekia aukštą valdymo efektyvumą. Tyrimo metu gautos išvados yra itin svarbios, siekiant labiau sumažinti bendradarbiavimo sandorių riziką inovacijų tinkle, apriboti oportunistinį elgesį bei sukurti puikią tinklo valdymo aplinką.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: kolektyvinės sankcijos, žinių srautas, inovacijų tinklas, valdymo efektyvumas, struktūrinių lygčių modeliavimas (SEM), "fuzzy-set" kokybinė lyginamoji analizė (fsQCA).