• © Vilniaus universitetas, 2002-2020
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2020
  • © Latvijos universitetas, 2002-2020
TERORIZMO POVEIKIS KINIJOS IR PENKIŲ CENTRINĖS AZIJOS ŠALIŲ DVIŠALEI PREKYBAI, REMIANTIS IŠPLĖSTINIU GRAVITACINIU PREKYBOS MODELIU
Boyan Shang

SANTRAUKA.  Centrinės Azijos šalys ne tik svarbios Kinijos iniciatyvos "Viena juosta, vienas kelias" maršrutui, bet ir reikšmingos energijos bei išteklių importuotojos. Šiuo metu efektyviausias saugumo ir stabilumo regione veiksnys yra terorizmas. Norint ištirti terorizmo poveikį dvišalei Kinijos ir penkių Centrinės Azijos šalių prekybai, šiame straipsnyje išplėstas ir oficialiais duomenimis paremtas gravitacinis prekybos modelis, papildytas teroristų išpuolių ir aukų skaičiumi kaip nepriklausomais kintamaisiais. Taikant ekonometrinį modelį, pastebėta, kad teroristinių išpuolių skaičius neigiamai koreliuoja su visa prekybos ir eksporto apimtimi, kuri yra reikšminga, tačiau nėra lanksti. Nelaimingų atsitikimų poveikis dvišalės prekybos mastams yra neigiamas, tačiau nėra reikšmingas. Iš esmės terorizmas neigiamai veikia dvišalę Kinijos ir Centrinės Azijos prekybą, todėl manytina, kad tam tikrą pranašumą turi Kinija. Taigi Kinija turi pasinaudoti šiuo dabartiniu pranašumu, siekdama intensyvios prekybos su Centrine Azija. Tuo pat metu reikėtų atkreipti dėmesį į daugybę mainų ekonominiais ir kultūriniais klausimais. Kinijai taip pat reikia stiprinti tarptautinį bendradarbiavimą kovojant su terorizmu, labiau saugoti pagrindinę vietinę infrastruktūrą ir išsiaiškinti, kaip taikyti prekybos draudimą pagal tarptautinio bendradarbiavimo terorizmo srityje sistemą.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: terorizmas, oficialūs duomenys, dvišalė prekyba, gravitacinis prekybos modelis.