• © Vilniaus universitetas, 2002-2020
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2020
  • © Latvijos universitetas, 2002-2020
GREITŲJŲ GELEŽINKELIŲ SISTEMOS (HSR) INDĖLIS Į REGIONINIO TURIZMO PLĖTRĄ: HSR TINKLO ATVEJO TYRIMAS
Mingwei Li, Yunchao Du, Xiaobo Fang

SANTRAUKA.  Greitųjų geležinkelių (HSR) erdvės ir laiko kompresijos efektas veikia regiono turizmo plėtros būdą bei erdvinį modelį, o tai lemia perėjimą prie miesto turizmo. Tačiau yra tik keletas tyrimų, nagrinėjusių HSR tinklo įnašo vertę regioninio turizmo plėtrai, todėl atsirado tam tikrų teorinio aprašymo ir modelio vertinimo spragų. Siekiant pagerinti teorinį metodą ir jo taikymą, vertinant HSR indėlį į regioninį turizmą, atsižvelgiant į HSR tinklą Henano provincijoje Kinijoje, HSR tinklo įnašo vertė plėtojant regioninį turizmą buvo tiriama taikant kelių kintamųjų "Pilkąjį" modelį MGM (1, n) (angl. Multi-variable grey model-MGM (1, n) model) ir patobulintas "Prieš ir po palyginimo" metodų versijas. Rezultatai rodo, kad HSR tinklas gali padidinti miesto pasiekiamumo lygį, taip pat sustiprinti miestų santykius, keisti kelionių skaičių ir dažnumą bei padėti spartinti turizmo plėtrą. Be to, HSR įtaka regioniniam turizmui pasižymi centro efektu, kuris per trumpą laiką gali paskatinti turizmo paslaugas iš miestų be centrinių traukos taškų persikelti į stotis prie HSR. Panašius turizmo išteklius turinčiuose miestuose HSR prisideda prie didėjančio atotrūkio tarp miestų centriniais traukos taškais ir be jų. Miestuose, turinčiuose skirtingus turizmo išteklius, HSR gali paskatinti turizmo paslaugų pusiausvyrą tarp skirtingų regiono miestų. Be to, HSR tinklas plečia turizmo zonos privalumus ir sudaro 4-6 val. HSR turizmo ratą. HSR tinklo indėlis į turizmo pajamų augimą Henano provincijoje 2017-2018 m. buvo 5,67 % ir 7,41 %, o indėlis į turistų skaičiaus padidėjimą buvo atitinkamai 4,29 % ir 4,62 %. Tokios išvados padeda tobulinti teorijos ir metodo trūkumą, tiriant santykį tarp HSR ir regioninio turizmo. Ši sistema taip pat gali paskatinti regioninio turizmo raidą nuo individualios plėtros iki tinklinės plėtros ir paspartinti regioninio turizmo integracijos bei urbanizacijos formavimąsi.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: greitųjų geležinkelių tinklas, turizmo pramonė, įnašo vertė, erdvės ir laiko kompresijos efektas, "pilkasis" prognozių modelis.