• © Vilniaus universitetas, 2002-2020
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2020
  • © Latvijos universitetas, 2002-2020
VIEŠOJO SEKTORIAUS VEIKLA ES ŠALYSE: ESMINIAI BRUOŽAI IR PERSPEKTYVOS
Ana-Maria Bercu, Mihaela Tofan, Angela Roman, Anca-Florentina Vatamanu (Gavriluța)

SANTRAUKA.  2008-2010 m. finansų krizės padarinių nulemta ekonominė situacija paskatino pasaulio šalių vyriausybes atsigręžti į naujojo viešojo valdymo (NVV) įgyvendinimą. Nors daug metų šios koncepcijos šalininkai pabrėžė jos gebėjimą pagerinti viešojo administravimo veiklą, daugumoje šios temos tyrimų išskiriamos savybės, susijusios su sąvokos esme ir teorinėmis aplinkybėmis, pateikiant kai kuriuos neturinčius jokio pagrindo įrodymus ir įžvalgas, pasitelkiant skirtingus rodiklius rezultatams apibendrinti. Šiame tyrime pateikiama išsamesnė ES šalių viešojo sektoriaus veiklos analizė kartu su metaanalize bei patikrintos ilgalaikės ekonominio ciklo pasekmės ir konkretus kontekstas. Pasitelkus veiksnių analizę, apibendrinti galimybių rodikliai ir "Musgrave" standartiniai rodikliai bei apskaičiuotas viešojo sektoriaus veiklos rodiklis 2000-2014 m. Novatoriško ir našaus viešojo sektoriaus poreikis yra visuotinai pripažintas. Empiriniai rezultatai rodo, kad ES šalys turi keletą susidomėjimo nekeliančių mechanizmų, kad įgyvendintų viešojo sektoriaus reformą, ir teikia pirmenybę prociklinei politikai, todėl kuriamos politinės gairės trukdo įgyvendinti su NVV susijusius mechanizmus ir lemia prastus rezultatus ES lygmeniu. Tyrimas atskleidė aktyvių vyriausybių ribotumą 2009 m., kai finansų krizė paaštrėjo, o tik kelios vyriausybės parodė teigiamą kryptingą visuomenės veiklos rodiklį (Malta, Lenkija ir Liuksemburgas, kurių rezultatai buvo labai žemi).

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: veiklos indeksas, viešasis sektorius, efektyvumas, veiksmingumas, inovacijos.